
W jak Wąsy Marszałka
Istotnym elementem wizerunku Marszałka Piłsudskiego były jego bujne, krzaczaste wąsy, opadające na górną wargę. Piłsudski zapuścił je, by ukryć braki w uzębieniu – pobicie przez carskich żołnierzy w drodze na syberyjskie zesłanie pozbawiły go górnych jedynek. Do incydentu doszło podczas drogi, jaką grupa zesłańców musiała pokonać pieszo, idąc do docelowego miejsca na Syberii – 1 listopada 1887 roku w więzieniu w Irkucku wybuchł bunt więźniów. Pilnujący skazanych carscy żołnierze dość brutalnie rozprawili się z buntownikami.
Co ciekawe, zarost Piłsudskiego ewoluował w czasie. Dość powiedzieć, że po powrocie z Syberii przez bujną brodę nie poznała Józefa rodzona siostra.

Z jak „Ziuk”
W gronie najbliższych młody Józef (trzeci od lewej) często nazwany był Ziukiem. Przyszły ojciec polskiej niepodległości urodził się na Wileńszczyźnie w majątku Zułów 5 grudnia 1867 roku – zaledwie cztery lata po wybuchu powstania styczniowego. Jego rodzina o szlacheckich korzeniach była niezwykle liczna – Ziuk miał aż 11 braci i sióstr! Swoje dzieciństwo wspominał jako sielskie i anielskie, z jednym zastrzeżeniem: „Mógłbym nazwać swe dzieciństwo – sielskim, anielskim. Mógłbym, gdyby nie zgrzyt jeden, który sępił czoło ojca, wyciskał łzę z oczu matki i głęboko się wrażał w mózgi dziecięce. Tym zgrzytem było świeże wspomnienie o klęsce narodowej 1863 roku”.