W sobotę (23.09.2023) tuż przed godziną 13 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy 19-letni mieszkaniec gminy Oświęcim. Na miejsce pojechał jeden z patroli.
Mieszkaniec gm. Oświęcim od dawna znęcał się nad siostrą
W trakcie czynności policjanci ustalili, że 19 latek jest szczególnie agresywny wobec 22-letniej siostry. Dopuścił się wobec niej przemocy fizycznej. W związku z powyższym agresor został zatrzymany. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2,8 promila alkoholu. Z kolei pokrzywdzona została objęta pomocą w ramach procedury Niebieska Karta.
- Policjanci z pionu kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji w ciągu dwóch dni zebrali dowody wskazujące na fakt, że zatrzymany fizycznie i psychicznie znęcał się nad siostrą od około pół roku. Czynów tych najczęściej dokonywał będąc pod wpływem alkoholu - informuje asp. szt. Małgorzata Jurecka, Oficer Prasowy KPP w Oświęcimiu.
Na podstawie zebranych dowodów funkcjonariusze przedstawili mężczyźnie zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad 22-latką. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
W poniedziałek (25.09.br.) zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Prokurator mając na względzie ochronę 22-latki, zastosował wobec sprawcy środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.
Po opuszczeniu Prokuratury mężczyzna został poinformowany przez funkcjonariuszy że naruszenie prokuratorskich zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Za znęcanie nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Apel policji
Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Na stacji w Oświęcimiu powstał niezwykły mural. Ma 200 metrów długości!
- Dwie nowe ulice w Oświęcimiu otrzymały nazwy znanych patronów
- Zbiórka po wypadku w Harmężach. OSP otrzymały potrzebny sprzęt
- Pijana matka w Oświęcimiu miała pod opieką dziecko
- Seniorzy pokazali w Oświęcimiu wysoką formę. Były emocje i dobra zabawa
- Wacław Prorok o pobiciu piłkarza Orła Ryczów w Jawiszowicach. WIDEO
Piknik wojskowy w Rajsku
