FLESZ - Rząd chce dopłacać Polakom do zakupu mieszkań
Początek fascynacji kostką Rubika był prozaiczny.
- Kilka lat temu mój kuzyn pokazał mi, że umie ułożyć kostkę. Pomyślałem wtedy, że mógłbym spróbować zrobić to szybciej niż on. Kupiłem kostkę i zacząłem uczyć sią algorytmów układania. Okazało się, że to niesamowicie wciągające - mówi 19-latek.
Łukasz dzięki swojej pasji zwiedził zagraniczne kraje, gdzie organizowane były mistrzostwa.
- Podczas takich zawodów poznaje się mnóstwo ciekawych osób. Wtedy okazuje się, że układanie kostki to tak naprawdę tylko pretekst, żeby spotkać się z drugim człowiekiem i zawrzeć znajomości - dodaje mistrz speedcubingu.
Łukasz wyjaśnia, że w układaniu kostki najważniejsze są algorytmy, czyli następujące po sobie ruchy, które powodują, że ściany wypełniają się polami o tym samym kolorze. Dużą rolę pełni tu pamięć.
- Z czasem to nie głowa pamięta ruchy, ale palce. To tak jak ze zmianami biegów w aucie. Na początku myślimy jakie wykonać ruchy ręką, a później robimy to już automatycznie. Tak samo jest z kostką - mówi 19-latek
Największym sukcesem Łukasza jest zdobycie mistrzostwa świata w 2017 r. w układaniu kostki Skewb. Wyglądem podobna do kostki Rubika, jednak konstrukcja obu kostek ma kilka różnic: na przykład, w kostce Rubika obraca się ściany boczne, natomiast w tej drugiej - narożniki.
Od kiedy to węgierski profesor architektury Ernő Rubik wynalazł w 1974 roku układankę logiczną zwaną od jego nazwiska Kostką Rubika, zainteresowanie nią stale rosło. Fascynacja produktem, który błyskawicznie podbił rynek zabawek, skumulowała się 5 czerwca 1982 roku w Budapeszcie, gdzie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata.
Przełom nadszedł razem z pojawieniem się internetu, w którym szybko zaczęły pojawiać się fora speedcubingowe, gdzie układający dzielili się wzajemnie swoim doświadczeniem. Powstało również wiele poradników, zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych.
W Polsce działa Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, które od wielu lat organizuje zawody w różnych miastach Polski. Polscy zawodnicy często zdobywali rekordy świata i brali udział w mistrzostwach świata.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
