
Jan Paweł II dla wielu z tych, co go znali był "wujkiem". Z każdym człowiekiem potrafił porozmawiać o wszystkim. Dzisiaj wspominamy rocznicę jego śmierci. Najważniejsze jednak było dzieło, które po sobie pozostawił - po prostu całe Jego życie. Prześledzić można je w jednym miejscu Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Mają tam niezwykłe eksponaty.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II jest podzielony tematycznie na 16 działów, min.: "Mieszkanie Wojtyłów", "Przebaczam zamachowcy", "A domem stał się świat", "Wy jesteście moją nadzieją!" czy "Testament". Materiały pochodzą ze strony internetowej Muzeum.

Mała Ojczyzna Wadowice
Jest to strefa poświęcona młodzieńczym latom Karola Wojtyły – korzeniom Jego osobowości i duchowości. Pokazuje Wadowice lat 20. i 30. XX wieku – tak jak zapamiętał je przyszły papież – pełne bogactwa kultury i duchowości. Na trzech wielkich podświetlonych panelach multimedialnych pokazano najważniejsze momenty życia Karola Wojtyły z wadowickiego okresu. Są tam fotografie jego rodziny, kolegów i przyjaciół, a także osób, zasłużonych dla Wadowic. W oddzielnych gablotach można zobaczyć wyjątkowe pamiątki m.in. świadectwo dojrzałości Karola Wojtyły, jego własnoręcznie napisany życiorys oraz pamiętnik Danuty Pukłówny z wpisem Karola Wojtyły z 25 maja 1938 roku. Duży stół multimedialny zawiera plan miasta, na którym zaznaczono miejsca (opisy, zdjęcia), które Ojciec Święty wymienił w pamiętnym przemówieniu z czerwca 1999 r. Jedna ze ścian poświęcona jest historii Wadowic okresu międzywojennego.

Sklep Bałamutha
Wadowice Karola Wojtyły to świat dwóch przenikających się kultur i religii, stąd w Małej Ojczyźnie ekspozycja poświęcona wadowickim Żydom, którzy przed wojną stanowili ok. 20 proc. mieszkańców miasta. W sali zaprojektowanej jako przedwojenny sklep Chiela Bałamutha, który był właścicielem kamienicy i wynajął mieszkanie Wojtyłom, zgromadzono liczne fotografie, m.in. Jerzego Klugera, z którym Karol Wojtyła przyjaźnił się od czasów szkolnych do końca życia, oraz pamiątki po Żydach z Wadowic. W tym miejscu znajduje się także mur symbolizujący jerozolimską Ścianę Płaczu, przy której w 2000 roku modlił się Jan Paweł II oraz multimedialna prezentacja z wizyty Papieża w rzymskiej synagodze (1984).

Karmel i Kalwaria Zebrzydowska
W tej części wystawy można zobaczyć eksponaty i fotografie związane z dwoma ważnymi dla duchowości przyszłego Papieża miejscami. Pierwszym z nich jest wadowicki Karmel, czyli klasztor oo. karmelitów na Górce. Tam Karol przyjął swój pierwszy szkaplerz, który teraz jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum. To także tu ma początek fascynacja karmelitańską duchowością, co znalazło wyraz w pracy magisterskiej i doktorskiej Karola Wojtyły. Drugim miejscem, którego nie mogło zabraknąć jest sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Udał się tam po raz pierwszy prawdopodobnie w 1930 roku, a potem wracał tam jako ksiądz, biskup i papież.