FLESZ - Delmikron – czy może dojść do podwójnego zakażenia?

- To był piekielnie trudny rok dla pacjentów i ich rodzin, wykańczający dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników i wszystkich, którzy na którymkolwiek odcinku walki z covid działają. To może zabrzmi mocno, ale to był czas, o którym chcemy już zapomnieć. I oby nie do powtórzenia kiedykolwiek - mówi o minionym roku Artur Asztabski, prezes szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie.
Jednak pomimo covidowego paraliżu, w placówce udało się zrealizować szereg inwestycji. Największą z nich było ukończenie termomodernizacji budynku, która pochłonęła blisko 57 mln zł. Niemal przez cały rok lecznicę zastawiały rusztowania i blokady ekip remontowych, które demontowały stare azbestowe płyty. To właśnie nimi do tej pory pokryty był budynek. Teraz ich miejsce zastąpiło nowoczesne docieplenie.
- Faktycznie szpital w mijającym roku był jednym wielkim placem budowy. Dzięki środkom z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej udało nam się także zmodernizować pomieszczenia pracowni rezonansu magnetycznego oraz zakupić do niej nowoczesny sprzęt warty 4 mln złotych - wylicza prezes Asztabski.
Urządzenie jest jednym z najnowocześniejszych w Małopolsce. Medykom służy do diagnozowania i leczenia powikłań u chorych po przebytym zakażeniu COVID-19, a także w diagnostyce pacjentów neurologicznych, tych z problemami zakrzepowo-zatorowymi, powikłaniami okulistycznymi oraz nowotworami.
Mimo trwającej pandemii udało się także sfinalizować remont oddziału onkologii i bloku operacyjnego. Przypomnijmy, że Szpital Rydygiera jest jedną z placówek w regionie, która wykonuje najwięcej świadczeń onkologicznych w województwie małopolskim.
Wraz z początkiem nowego roku finalizują się również prace na Oddziałach Neurologii i Udarów Mózgu oraz Urologii. Po zakończeniu prac pacjenci będą mogli korzystać nie tylko z komfortowych pomieszczeń, ale także z nowoczesnego sprzętu, w które wyposażono oddziały. Koszt tej inwestycji to ponad 13 mln zł.
Plany inwestycyjne szpitala na 2022 rok
A to nie koniec inwestycji w lecznicy. Wśród najbliższych planów władz placówki na nadchodzących rok jest remont całego piętra ortopedii oraz zakup kolejnego sprzętu do diagnostyki pacjentów covidowych
- Największym wyzwaniem będzie budowa dwóch niezależnych budynków, do których zostać docelowo przeniesione przychodnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, POZ oraz szpitalna apteka – mówi Asztabski.
Te zmiany mają pomóc wygenerować oszczędności w szpitalnym budżecie nawet o 20 proc.
- Szpital skończył trudny rok 2021 na plusie, ale liczymy każda złotówkę, dlatego inwestycje, które przyniosą w perspektywie kilku najbliższych lat oszczędności, ale też zwiększą bezpieczeństwo pacjentów są dla mnie najważniejsze. Dostaliśmy pozytywną ocenę audytorów Centrum Monitorowania Jakości, którzy przyznali szpitalowi Rydygiera Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia w zakresie standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego. To dowód na to, że idziemy w dobrym kierunku - podsumowuje prezes Asztabski.
Szpital im. L. Rydygiera na 25 oddziałach dysponuje 611 łóżkami. W minionym roku do placówki trafiło ponad 31 tys. pacjentów. Ponadto z racji trwającej pandemii koronawirusa lecznica przyjęła ponad 1000 pacjentów z COVID-19.
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Te znaki zodiaku w 2022 roku czekają wielkie zmiany!
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Bajkowy dom w Winiarach. Jest na co popatrzeć!
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021