21. Święto Dzieci Gór. Biskup dał popisowy koncert [ZDJĘCIA]

  21. Święto Dzieci Gór. Biskup dał popisowy koncert [ZDJĘCIA]

  Wojciech Chmura

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  21. Święto Dzieci Gór. Biskup dał popisowy koncert na początek
  Niecodzienne zachowanie biskupa Antoniego Długosza wywołało entuzjazm w zespołach
  1/51

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wojciech Chmura

  W tym roku pół godziny wcześniej, bo o godz. 9. rano rozpoczęła się niedzielna msza święta w Bazylice św. Małgorzaty, będąca tradycyjnie pierwszym spotkaniem przybyłych na Święto Dzieci Gór zespołów i pokazaniem się mieszkańcom miasta. Na tę mszę przychodzą tłumy sądeczan, którzy później przechodzą na sądecki Rynek z dziećmi witającymi się symbolicznie z Nowym Sączem.
  Uczestników festiwalu pozdrowił w trzech językach proboszcz fary ks. Jan Piotrowski. Mszę celebrował częstochowski biskup Antoni Długosz, znany festiwalowej rodzinie.

  - To "biskup od dzieci" - przedstawił go prałat Piotrowski, nie zdradzając jednak, co się będzie działo po mszy. Biskup Długosz porwał dziarsko mikrofon, zaintonował pieśń o Franciszku biedaczynie z Asyżu, co w oczywisty sposób wszyscy odczytali jako aluzję do obecnego papieża.
  Później zbiegł schodami od ołtarza, wmieszał się w tłum dzieci porywając je do wspólnych pląsów i śpiewania. Swoim zaimprowizowanym koncertem wywołał entuzjazm w zespołach i aplauz wiernych. Atmosfera karnawału przeniosła się spod bazyliki na Rynek, gdzie festiwalowe bractwo wymieszało się z tłumem degustującym potrawy Małopolskiego Festiwalu Smaku.

  Ogromnym zainteresowaniem cieszą się od początku dzieci z Ghany. Festiwalowi fani pamiętają ich kilkuletnie kłopoty z wizą i baner, jaki przesłały rok temu do "Sokoła" z pozdrowieniami.

  Decyzja o ich przyjeździe zapadła w ostatniej chwili, gdy było już skompletowanych sześć kamrackich par. - Nie mogliśmy odmówić przesympatycznemu zespołowi afrykańskiemu i po raz pierwszy w historii będą się kamracić trzy zespoły - powiedziała nam szefowa biura festiwalowego, wicedyrektor "Sokoła" Małgorzata Kalarus. Zespół Freespirit z miejscowości Moree z Ghany będzie miał swój dzień i koncert w ostatnim dniu narodowym, w sobotę razem z grupą "Gorgany" z Ukrainy i "Hulajnikami" z podżywieckiej Milówki.

  Przed nami dzień narodowy bułgarsko-lachowski. O godz. 11 na plenerowej estradzie pod ratuszem pokaże się zespół "Zornista" z Sofii i "Małe Niskowioki". Wieczorem o godz. 19 dadzą koncert w hali przy ul. Nadbrzeżnej. Polska grupa z podsądeckiej Niskowej jest w tym roku gospodarzem festiwalu i na kazdym występie dzierży kostur, symbol władzy.

  Koncerty poprowadzi nany gawędziarz, muzyk, twórca ludowych instrumentów, Józef Broda z Koniakowa.


  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to

  Wcale nie młody entuzjasta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 6

  Zaczęło się i znowu będzie przez tydzień uroczo i pięknie.Chwała i dzięki organizatorom!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo