23 stycznia wypada Dzień bez Opakowań Foliowych. Może to dobry czas, by zastanowić się, do jakiej torby pakuję zakupy? Popularnej reklamówki, papierowej, ekologicznej? Czy z uśmiechem odmawiam, pytana o dołożenie torebki (płatnej lub nie)? Czy noszę przy sobie torebki wielorazowego użytku?
Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych “siatek”. Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska. Jedna torba rozkłada się 100, a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne. Sukcesywnie spadają światowe zasoby ropy naftowej, z której wytwarza się plastik do produkcji między innymi toreb.
Walka z plastikiem już się zaczęła! W Wielkiej Brytanii w niektórych supermarketach oraz domach towarowych klienci przychodzący z własnymi ekologicznymi torbami, mogą dostać zwrot niewielkiej kwoty, albo dodatkowe punkty w ramach programów lojalnościowych.
A skala zjawiska jest duża. Niektórzy eksperci szacują, że do 2050 roku około 99 procent morskich ptaków będzie mieć w żołądku plastik.

Co możemy zrobić? Podpowiedzi szukajcie między innymi w książce „F**k plastik.101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat” wydawnictwa Prószyński i S-ka.
W tej książce znajdziesz 101 wskazówek, co możesz zrobić - jako pojedynczy człowiek - aby nie korzystać z jednorazowych wyrobów plastikowych i pomóc uratować planetę.
- Żywność i napoje - możesz kupować świeże warzywa zamiast mrożonych, a zamiast folii spożywczej używać owijki z woskiem pszczelim.
- W domu - możesz kupować mydło w kostce zamiast w płynie, możesz też zrezygnować z gąbek do mycia naczyń na rzecz naturalnych ściereczek.
- Styl życia - możesz zorganizować przyjęcie bez użycia plastiku, możesz też znaleźć dobre kosmetyki do makijażu dostępne w ekologicznych opakowaniach.
