Organizowany po raz 23. Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii Hiszpanii. W ramach przeglądu można zobaczyć najgłośniejsze i najbardziej intrygujące filmy, zrealizowane na Półwyspie Iberyjskim - większość z nich nie była nigdy pokazywana wcześniej w Polsce.
Filmowy portret Barcelony
"Agentka" to oparta na prawdziwych wydarzeniach, trzymająca w napięciu historia tajnej agentki, która osiem lat spędziła infiltrując lewicowe środowiska sympatyzujące z ETA. Młoda policjantka Mónika ma przeniknąć w struktury baskijskiej organizacji, by przekazywać władzom informacje o planowanych atakach. Jej mieszkanie staje się kryjówką dla dwóch z nich. Rozpoczyna się najtrudniejsza misja w jej życiu.
"Autobus 47" oparty jest na prawdziwej historii Manuela Vitala, który poświęcił się walce o prawa swojej społeczności, ryzykując utratą pracy i wolności. Jego życie jak w soczewce skupia w sobie losy Barcelony - miasta imigrantów, budowanego przez różnorodną społeczność, która nie zawsze była w nim jednak mile widziana. Dramat zachwycił rodzimą publiczność i stał się jednym z najbardziej kasowych hiszpańskich filmów ubiegłego roku.
Głównym bohaterem "Czworo do tanga" jest Julián, ktory dorabia wożąc pasażerów z aplikacji, a jedynym promykiem nadziei w jego ponurej egzystencji jest atrakcyjna towarzyszka cotygodniowych podróży z Bilbao do Madrytu. W dniu, w którym Julián chce w końcu wyjawić jej swoje uczucia, w trasę nie wyruszą sami. Czy to koniec dobrze zapowiadającego się romansu?
Spotkania z hiszpańską muzyką
"Drugie miejsce" jest w tym roku hiszpańskim kandydatem do Oscara. Jego fabuła inspirowana jest losami kultowego zespołu Los Planetas, który do dziś elektryzuje fanów na festiwalach i w salach koncertowych. Film stanowi porywający zapis rewolucyjnego momentu w historii hiszpańskiej muzyki, który wywarł na niej nieodwracalne piętno oraz hołd oddany ostatniej dekadzie XX wieku - jej modzie, dźwiękom i nieujarzmionej energii.
Yerai Cortés jest gitarzystą, który łączy w swojej twórczości dwa światy - tradycyjne flamenco i awangardowe nowofalowe brzmienia. Jego wyjątkowy styl przyciąga uwagę rapera Antóna Álvareza, znanego jako C.Tangana. Wspólnie wyruszają w podróż, której zwieńczeniem ma być wymarzony album Cortésa. Po drodze będą musieli jednak zmierzyć się ze skomplikowaną przeszłością artysty. "Flamenco Yeraia Cortésa" to niezwykły dokument z muzyką na pierwszym planie.
"Jak zostać złym człowiekiem" jest drugim po przebojowych "Wykolejeńcach"efektem współpracy reżysera Fera Garcíi-Ruiza z odtwórcą głównej roli, Arturo Vallsem. W filmie znalazły się wszystkie składniki najlepszych hiszpańskich komedii: wartkie dialogi, oparty na kontrastach humor, garść kulturowych smaczków i szczypta wzruszenia, czyli idealny przepis na udaną kinową rozrywkę.
Niebanalne kobiece portrety
Główną bohaterką "Na krawędzi" jest poczytna pisarka María, która niedawno została matką. Jej dni wypełnia opieka nad synkiem i wizyty u lekarzy. Na pisanie właściwie nie ma już czasu. Nie pomaga też brak wsparcia ze strony męża, który nie tylko odwleka obiecany urlop tacierzyński. Tymczasem Barceloną wstrząsa wieść o tajemniczej zbrodni, popełnionej przez inną młodą matkę. María śledzi sprawę z coraz większą uwagą, która powoli przeradza się w obsesję.
"Nasz dom" uwodzi od pierwszego kadru. Prześwietlone, nasycone słońcem zdjęcia podkreślają niespieszny urok skąpanego w zieleni Olocau, podwalenckiej miejscowości, w której rozgrywa się ta wzruszająca, a zarazem krzepiąca rodzinna historia. Napięte, a mimo to czułe relacje między bohaterami wygrywa doborowo dobrana obsada z Davidem Verdaguerem i nagrodzonym statuetką Feroz Óscarem de la Fuente na czele.
"Niech nie śpi nikt" to historia dojrzałej kobiety, która odważnie rusza w nieznane i sięga po to, czego pragnie. I choć daje się uwieść mitowi romantycznej miłości, niczym operowa księżniczka Turandot nie waha się też wymierzać kary fałszywym kochankom. W Lucíę wcieliła się Malena Alterio, która za swoją rolę zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody hiszpańskiego przemysłu filmowego - statuetki Goya, Feroz i Forqué.
Hiszpania sprzed lat
Dani de la Orden, reżyserska gwiazda hiszpańskiej komedii, sięga w "Niech płonie" po połączenie dramatu i czarnego humoru, tworząc najciekawszą gatunkową mieszankę w swoim dotychczasowym dorobku.
"Nowe życie" to oparty na faktach, przejmujący obraz Hiszpanii sprzed 40 lat, zupełnie odmiennej od tej, którą znamy dziś. Reżyser i współautor scenariusza Pau Teixidor oparł historię Lucíi na dziesiątkach świadectw nastolatek, które w latach 80. wbrew swojej woli zostały zamknięte w „ośrodkach reedukacji” - frankistowskich instytucjach, które nie zniknęły wraz z upadkiem reżimu.
"Szach mat" zainspirował prawdziwy przypadek Enrique Sáncheza, emerytowanego nauczyciela i pasjonata szachów. Dzięki jego uporowi, pięcioro uczniów z zapomnianych obrzeży Saragossy nauczyło się zasad gry, pokonało dziesiątki drużyn z najlepszych szkół w kraju i zdobyło tytuł mistrzów Hiszpanii. W kinowej wersji historii inspirująca opowieść o pokonywaniu życiowych przeszkód podana jest w formie przebojowej komedii.
Komedie na smutno
"Wrócicie do siebie" to nagrodzone w Cannes, niezwykle inteligentne kino o związkach i przewrotny hołd oddany klasycznym hollywoodzkim komediom romantycznym. Bohaterami świetnie napisanego filmu Jonása Trueby są Ale i Alex – para z czternastoletnim stażem, która chce zorganizować imprezę celebrującą koniec ich związku, gdyż według nich lepiej jest świętować rozstania zwiastujące nowe początki niż banalne śluby, które i tak prędzej czy później przyniosą koniec.
David Trueba portretuje w "Żarty i papierosy" skomplikowaną postać twórcy, wyrastającego z keatonowskiej tradycji smutnego komika, który doskonale wykorzystuje rozdźwięk między swoimi anegdotami i ponurym wizerunkiem. Zagląda też za kulisy sławy Eugenia i opowiada wzruszającą historię jego małżeństwa - wielkiej miłości, która nadała sens życiu dwójki artystów, ale zakończyła się tragicznym finałem.
Wszystkie filmy zostaną wyświetlone w wersji oryginalnej z polskimi napisami (wybrane tytuły dodatkowo z angielskimi napisami).Bilety na poszczególne seanse: 30 zł.
