https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

26 lat temu w Krakowie otwarta została pierwsza IKEA. To był zakupowy szał. Zobaczcie, jak zmieniło się to miejsce!

(AN)
IKEA - 1998 rok
IKEA - 1998 rok mat. prasowe
26 lat temu w Krakowie pojawił się sklep Ikea. Gdy 19 sierpnia 1998 roku w wakacje otwierano sklep tej sieci, mało kto wiedział, co to jest szwedzki design. Ciekawość była tak ogromna, że pierwsi klienci pojawili się już 3 dni przed otwarciem. Rozbili namioty i nocowali przed sklepem. Przez lata zmienił się nie tylko sam sklep (został mocno powiększony), ale również otoczenie wokół. Zobaczcie nowe i unikatowe, archiwalne zdjęcia!

Pierwszy w południowej Polsce sklep Ikea znajdował się dokładnie w tym samym miejscu, co teraz. Był jednak prawie trzy razy mniejszy. Na powierzchni 11 tys. m kw. dostępnych było 6 tys. artykułów. Mimo że dziś ich liczba wydaje się dość skromna, w tamtych czasach oferta robiła spore wrażenie.

Namioty przed sklepem i szał na ręczniki

W dniu otwarcia było mnóstwo promocyjnych ofert. Prawdziwym hitem okazała się jednak darmowa sofa dla pierwszego klienta. Niektórzy, aby nie przegapić okazji, rozbili przed sklepem namioty. - Czekali aż 3 doby. W nagrodę za wytrwałość, przez cały okres oczekiwania, serwowaliśmy im darmowe posiłki z restauracji - wspominała kilka lat temu na naszych łamach Magdalena Gorecka-Przepolska, Specjalista ds. Marketingu.

To była środa. Otwarcie zaplanowano na godz. 9, ale kolejka zaczęła się ustawiać już od 4 w nocy. Prawdziwe tłumy pojawiły się jednak o świcie. Do wjazdu na parking tworzyły się ponad kilkukilometrowe korki, a w kolejce do wejścia ustawiło się kilkanaście tysięcy osób.

IKEA - 1998 rok
IKEA - 1998 rok mat. prasowe

Ręczniki na wagę

Meble oraz ciekawe i barwne dodatki wyróżniały się na rynku. Ze względu na ograniczoną zasobność portfela kupowano jednak głównie dodatki. Od początku powodzeniem cieszyły się akcesoria kuchenne, wszelkie tekstylia i kultowe dziś stoliki LACK. Z półek błyskawicznie znikały garnki, sztućce oraz charakterystyczne masywne szklanki i kubki, które do dziś goszczą w wielu barach mlecznych. Największą popularnością cieszyły się jednak ręczniki sprzedawane na wagę.

Przez lata - oprócz dużej zmiany samego sklepu - gigantycznie zmieniło się otoczenie wokół. Nastąpiła intensywna zabudowa tej części Krakowa. Tuż obok IKEA powstała m.in. Galeria Bronowice. Nowe, wielopoziomowe rondo poprawiło komunikację itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Zobaczcie nowe i unikatowe archiwalne zdjęcia!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Borsuq
O-ho, kompleksy wychodzą. U Was w wiosce może symbolem luksusu jest, ale u nas to po prostu taki duży sklep z meblami o prostym wzornictwie.
D
Derwisz
To samo badziewie, które na zachodzie kupują studenci jak wynajmują mieszkanie na trzy lata i potem wyrzucają na śmietnik. A u nas - hohoho - symbol luksusu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły artysta, Nikifor i jego mistrzowska sztuka naiwna w Krzeszowicach

Niezwykły artysta, Nikifor i jego mistrzowska sztuka naiwna w Krzeszowicach

Wielka radość w Sandecji. Jest awans do II ligi!

Wielka radość w Sandecji. Jest awans do II ligi!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska