Żydzi z kilkudziesięciu krajów z całego świata i Polacy wzięli udział w 26 Marszu Żywych, który przeszedł Drogą Śmierci z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I w Oświęcimiu do Auschwitz II Birkenau. Organizatorzy szacują, że było ponad 10 tys. uczestników, głównie młodzieży. Była także grupa ocalonych z Holokaustu oraz m.in. ministrowie edukacji z kilkunastu krajów europejskich i Izraela.
Marsz rozpoczął się pod bramą z napisem "Arbeit macht frei", a sygnałem do wyjścia był dźwięk z szofaru, czyli baraniego rogu, który towarzyszy ważnym uroczystościom żydowskim. Na rampie kolejowej przed Bramą Śmierci w Brzezince Żydzi pozostawili tabliczki z nazwiskami swoich przodków - ofiar Holokaustu. Wśród uczestników była liczna młodzież polska z miast z całego kraju.
Główne uroczystości odbyły się przy ruinach dawnych krematoriów w Birkenau. W tym roku przypada 75 rocznica rozpoczęcia przez Niemców masowych deportacji Żydów do Auschwitz. Najliczniejszą grupę deportowanych Żydów stanowili obywatele Węgier – ok. 430 tys., a także obywatele II Rzeczypospolitej – ok. 300 tys. W Auschwitz Niemcy mordowali Żydów z krajów okupowanych i państw satelickich.
W sumie w Auschwitz Niemcy zgładzili ponad 1,1 mln osób, z czego ok. 1 mln to byli Żydzi, ponadto ok. 70 tys. Polaków, ponad 20 tys. Romów, ok. 15 tys. jeńców sowieckich oraz osób innej narodowości.
Autor: Bogusław Kwiecień, Gazeta Krakowska