https://gazetakrakowska.pl
reklama

28. Pola Nadziei – wspólna troska, wspólne trwanie

Materiał informacyjny Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza
„Pola Nadziei – wspólna troska, wspólne trwanie” - pod takim hasłem odbywa się tegoroczna akcja TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie, która będzie trwała od 9 marca do 25 maja.

Akcja Pola Nadziei tworzy przestrzeń spotkania nieuleczalnie chorych i ich bliskich z tymi, którzy chcą ofiarować im pomoc. To dzięki żonkilowej akcji informacja o opiece hospicyjnej ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców, a Hospicjum św. Łazarza może otrzymać bardzo potrzebne wsparcie, nie tylko finansowe.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" od ponad 44 lat otacza troskliwą i profesjonalną opieką chorych u schyłku życia, niosąc im ulgę w bólu fizycznym i psychicznym. Pomoc otrzymują również rodziny w trudnym czasie zmagania się z chorobą bliskiej osoby, a także w okresie przeżywania żałoby po jej śmierci.

Opieka domowa i stacjonarna świadczona przez pracowników i wolontariuszy Hospicjum św. Łazarza jest bezpłatna dla chorego oraz jego rodziny. Środki finansowe przekazywane przez NFZ nie są wystarczające do pełnego funkcjonowania placówki, aby zdobyć brakującą kwotę Towarzystwo prowadzi liczne zbiórki, zabiega również o środki z 1,5% podatku. Każdego roku z hospicyjnej pomocy korzysta blisko 500 chorych na oddziale stacjonarnym (ul. Fatimska 17) oraz 500 w opiece domowej. Informacje o formach pomocy świadczonej w Hospicjum św. Łazarz można uzyskać na stronie www.hospicjum.krakow.pl lub dzwoniąc tel. 12 641 46 59. Tylko dzięki zaangażowaniu każdego z nas, Pola Nadziei  mogą trwać i nieść nadzieję chorym, że nie pozostaną bez potrzebnej im pomocy. Zwracamy się z serdeczną  prośbą o włączenie się w żonkilową akcję i pomoc Hospicjum św. Łazarza. Zapewnienie opieki umierającym  to nasza wspólna troska.

MOŻESZ POMÓC CHORYM W HOSPICJUM ŚW. ŁAZARZA

Miejmy serca otwarte, przepełnione współczuciem i gotowością ofiarowania cząstki siebie innym. Historie osób, przecież nie anonimowych, mieszkających za ścianą lub tuż za rogiem, a może nawet bardzo bliskich, których udało się otoczyć hospicyjną opieką, gdy ciężka, nieuleczalna choroba stała się częścią ich życia, ukazują sens trwania Hospicjum.

  • złóż datek do hospicyjnej skarbonki - w czasie trwania akcji znajdziesz ją w wielu punktach miasta lub do wirtualnej puszki na www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka

  • na znak solidarności z chorymi przypnij żonkilową broszkę,

  • przekaż 1,5% swojego podatku, przekonaj do tego rodzinę i znajomych – nr KRS0000048149,

  • przekaż darowiznę na konto: 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688,

  • zorganizuj żonkilową kwestę w firmie, szkole, instytucji lub podczas uroczystości rodzinnych,

  • włącz się jako wolontariusz w nasze akcje,

  • jeżeli jesteś nauczycielem, wychowawcą, opiekunem dzieci i młodzieży, naucz ich razem z nami pomagać potrzebującym, nawiąż współpracę z TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza", załóż Klub Przyjaciół Żonkila,

  • podziel się informacją o naszej działalności ze znajomymi i poproś, aby także włączyli się do akcji propagowania szczytnej idei.

WAŻNE INFORMACJE

tel. 12 641 46 66

nr konta: 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688

KRS 0000048149

DWUDZIESTA ÓSMA EDYCJA PÓL NADZIEI – PROGRAM AKCJI

Partner główny: BP Polska

Pomagają nam: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich, Instytut Nafty i Gazu, Targi w Krakowie, ArtLeo, MPK SA, Radio Taxi Barbakan - iTaxi, ZHR, Drukarnia Leyko, Etyflex, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Nowohuckie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka

Patronat medialny obejmują: Telewizja Polska w Krakowie, Radio Plus, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Gość Niedzielny, Agencja AMS, Głos – Tygodnik Nowohucki, Biuro Reklamy i Plakatowania „Koneser”

PROGRAM KAMPANII:

9 marca – niedziela, godz. 11.00 – Msza św. inaugurująca akcję– kaplica w Hospicjum św. Łazarza, następnie minirecital Lidii Jazgar i wręczenie nagród uczniom w konkursie „Płomyczek Nadziei”

  • rozpoczęcie programu szkolnego - kwesty, prelekcje, udział w konkursach,

  • konkursy w szkołach,

  1. Konkurs plastyczny „Moje żonkilowe miasto”

  2. Konkurs piosenki „Żonkilowy Song”

  3. Konkurs literacki „Wiersze o Nadziei”

  • kwesty w krakowskich szkołach i uczelniach wyższych,

  • kwest przy kościołach,

  • kwesty pasywne w punktach usługowo-handlowych Krakowa i okolic,

  • kwesty na terenie hipermarketów,

  • kwesty aktywne w trakcie imprez plenerowych własnych oraz organizowanych w czasie trwania akcji, a do udziału, w których Hospicjum zostanie zaproszone (np. festyny dzielnic, koncerty, spektakle, pikniki)

24 kwietnia – 8. edycja konkursu Żonkilowy Song - eliminacje

8 – 10 kwietnia - Żonkilowy Tramwaj

5 - 10 maja – Malowanie Pełne Nadziei – plener artystyczny

25 maja - Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Koncert dla Pól Nadziei

27 maja – zakończenie programu szkolnego – finał w NCK

wrzesień/październik - zjazd Żonkilowych Hospicjów

Pola Nadziei – historia

Żonkile - są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną - zbieramy fundusze dla Hospicjum. Za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę. Inicjatorem kampanii była w 1998 roku brytyjska organizacja Marie Curie Cancer Care, a głównym sponsorem Pól Nadziei od początku aż do dziś jest firma BP Polska.

Pierwsza polska akcja Pola Nadziei

Pierwsze żółte żonkile zostały posadzone w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Hospicjum otrzymało w darze 350 000 cebulek od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga, która na swoje 50-lecie postanowiła wspomóc krakowskie Hospicjum poprzez przeszczepienie na polski grunt akcji zbierania funduszy – Pola Nadziei (Fields of Hope).

Pierwsza polska akcja Pola Nadziei była prowadzona wiosną 1998 roku przez organizację Marie Curie Cancer Care i Urząd Miasta Krakowa, Wojewodę Krakowskiego, BP Poland, Ambasadę Brytyjskią, Know How Fund, Krakowskie Forum Rozwoju oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza”.

Wolontariusze Pól Nadziei

Akcja nasza ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – osób w różnym wieku – dzieci szkolnych oraz studentów i organizacji młodzieżowych, seniorów rośnie w społeczeństwie małopolskim świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. W trakcie Pól Nadziei odbywają się liczne kwesty, imprezy, organizowane są konkursy. W akcję rokrocznie zaangażowanych jest ponad 500 wolontariuszy.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska