Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 października premiera nowej książki Janusza Miki: „Krowodrza subiektywnie Nie tylko futbol. Zawodowcy, amatorzy, kibice”

Paweł Stachnik
Paweł Stachnik
Drużyna piłkarska Wisły Kraków, 1926 r.
Drużyna piłkarska Wisły Kraków, 1926 r. Fot. NAC
W środę 4 października Fundacja Promocji Kultury „Urwany Film” zaprasza na premierę książki „Krowodrza subiektywnie. Nie tylko futbol. Zawodowcy, amatorzy, kibice” oraz spotkanie z jej autorem Januszem Miką.

Wydana właśnie publikacja to trzecia książka z autorskiego cyklu Janusza Miki zatytułowanego „Krowodrza subiektywnie”. Poprzednie części z 2020 i 2022 r. poświęcone były kolejno: ludziom, miejscom i historii oraz architekturze, budowniczym i genius loci tej wyjątkowej krakowskiej dzielnicy.

W tomie trzecim autor zajął się tym, co było kiedyś jego zawodem i nadal jest pasją: krowoderskim sportem. Krowodrza znana bowiem była - i nadal jest - jako ta część Krakowa, w której z sukcesami uprawia się sport na wysokim nieraz poziomie. Jest miejscem, które wydało wielu wybitnych krakowskich i ogólnopolskich sportowców, a wreszcie miejscem, gdzie wyrastały całe rodzinne dynastie sportowe.

I tak w najnowszej części cyklu Janusza Miki przeczytamy m.in. o XIX-wiecznych początkach krowoderskiego (a tym samym krakowskiego) sportu, jego pionierze dr. Henryku Jordanie, dawnych i współczesnych krowoderskich klubach (TS Krowodrza, ŻTS Jutrzenka, WKS Wawel, KS Łobzownianka), kulturze kibicowskiej, miejscach w których na Krowodrzy uprawiano sport (Park Jordana, Park Krakowski) i osobistych sportowych wspomnieniach autora.

Osobne rozdziały poświęcone zostały najważniejszym krowoderskim klubom – Wiśle i Wawelowi, ich historii, sukcesom, zawodnikom, działaczom i dniu dzisiejszemu.

W książce znalazły się także rozmowy autora z ważnymi postaciami krowoderskiego sportu. Janusz Mika rozmawiał m.in. z Ryszardem Budką, Kazimierzem Kmiecikiem, Mariolą Frandofert, Pawłem Maślejem i Anną Wielebnowską.

A wszystko to napisane w przystępnej gawędziarskiej formie, z mnóstwem ciekawostek, anegdot i zabawnych opowieści. W dodatku wzbogacone obfitym i rzadko publikowanym materiałem zdjęciowym.

Janusz Mika to krakowski dziennikarz, publicysta, pisarz i animator kultury, prezes Fundacji „Urwany Film”, a w wolnych chwilach muzyk rockowy. Prócz wspomnianych publikacji o dziejach Krowodrzy ma na koncie także kilka powieści kryminalnych. Jest także współtwórcą filmów dokumentalnych „Vater” i „Trzej przyjaciele z boiska”.

Spotkanie z autorem odbędzie się w najbliższą środę 4 października w MDK Dom Harcerza przy ul. Reymonta 18 w Krakowie o godz. 20. Rozmowę poprowadzi dziennikarz sportowy „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” red. Bartosz Karcz.

Patronem medialnym książki jest „Dziennik Polski”.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska