
– Arystoteles mówił, że państwo, wspólnota obywatelska powstaje po to, by życie chronić, a działa po to by życie było lepsze i ta zasada zachowawcza jest pierwszym wymogiem każdej społeczności, zasada druga - rozwijania, ulepszania celów jest możliwa na gruncie tej pierwszej – wyjaśnił Marek Jurek.
Marek Jurek podkreślił, że Jan Paweł II był liderem i promotorem cywilizacji życia, chciał, by wszyscy angażowali się w obronę życia.
– Gdyby nie jego osobiste zaangażowanie, gdyby pozostawał w sferze przypominania nauki Kościoła, i tak mocno nie angażował się podczas pielgrzymek po świecie w promocję życia, to nie mielibyśmy w prawodawstwie polskim zwrotu w latach 90 – stwierdził były polityk.
Dodał, że wówczas okazaliśmy światu, że można odwrócić rewolucję aborcyjną.
– To był początek, kolejne pokolenia muszą zrobić więcej, a nie kapitulować – podkreśla.
Przekazywanie nauk Jana Pawła II – zadanie naszego pokolenia
Marek Jurek wskazał, że zadaniem naszego pokolenia jest przekazywanie dziedzictwa Jana Pawła II, poprzez przypominanie, o czym mówił, poprzez życie tym o czym nauczał papież, obronę, gdy to dziedzictwo jest kwestionowane i negowane.
– Jeżeli w świadomości społecznej zgodzimy się na zniszczenie, zanegowanie wartości tego doświadczenia, to przeżyjemy podobne zerwanie ciągłości historycznej, jakim był sam PRL – zaznaczył.
Marek Jurek uzasadnił, że wolną Polskę odbudowaliśmy, stawiając opór dominacji sowieckiej, kolaboracji, niszczenia naszej tożsamości.
Nauczanie papieskie dotyczące cywilizacji życia zawarte jest w encyklice Jana Pawła II "Evangelium vitae" z 1995 roku. Święty Jan Paweł II był autorem także 13 innych encyklik.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: Polskie Radio 24
mm