To jednak z najstarszych imprez plenerowych na Podhalu – starsza nawet niż Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Od lat obchodzona jest pod koniec lipca, od lat związana z odpustem w parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie.
W tym roku organizatorzy przygotowali moc atrakcji. Świętowanie rozpoczęło się już w piątek 21 lipca. Wówczas władze gminy, a także przedstawiciele Związku Podhalan w Poroninie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach zasłużonych dla Związku Podhalan. W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się otwarcie wystawy tkactwa regionalnego Marii Naglak z Zębu, która świętuje 60 lat pracy twórczej. Zakończeniem pierwszego dnia Poroniańskiego Lata była promocja płyty ,,BórSuki", której autorem jest m.in. znany muzyk, artysta - Piotr Majerczyk. Nad tekstami pracowała także jego żona - Dorota Majerczyk.
Wielka zabawa odbyła się w sobotę. Po uroczystej mszy świętej odpustowej z kościoła parafialnego na teren Gminnego Ośrodka Kultury przeszedł korowód weselny Zespołu Regionalnego „Regle”. Tam na scenie plenerowej zespół przestawił jak wygląda tradycyjne góralskie wesele.
Po tej inscenizacji przyszedł czas na występy zaproszonych zespołów. Stałym punktem Poroniańskiego Lata był konkurs na najdłuższy i najładniejszy warkocz. Do konkursu zgłosiło się ponad 100 dziewcząt – z różnych stron Podhala – od Zakopanego po Nowy Targ, a nawet kobiety z miejscowości daleko poza Podhalem. Najdłuższy warkocz, mierzący aż 117 cm miała 12-letnia dziewczynka. Nagrodzone zostały także najładniej udekorowane warkocze.
W trakcie sobotniej zabawy odbyło się pasowanie na honielników, czyli młodych pomocników juhasów. W tym roku wystąpiło o to dwóch chłopców. Najpierw musieli oni wykazać się wiedzą w zakresie owczarstwa i tradycji bacowskich.
Odbyło się także pasowanie na prymistę. W tym roku została nią Katarzyna Lassak, młoda góralka z Zakopanego, która jest znakomitą skrzypaczką, grającą muzyką klasyczną, ale przede wszystkim góralskie nuty. W tym roku Katarzyna uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zanim została mianowana prymistką, musiała wykazać się swoimi umiejętnościami muzycznymi. Pomogła jej w tym jej rodzina – Lassaków „Heliosów” z Zakopanego.
W trackie Poroniańskiego Lata wręczona została także nagroda Powiatu Tatrzańskiego. Odebrała ją dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, nauczyciel akademicki, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, a przede wszystkim góralka z Białego Dunajca, która od lat angażuje się w projekty i wydarzenia na Podhalu, które mają za zadania kultywowanie tradycji górali Skalnego Podhala.
Ostatnim dniem 48. Poroniańskiego Lata będzie niedziela. Ten dzień zacznie się od Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Poroniańskiego Lata (początek o godz. 12). Z kolei od godz. 14 na scenie rozpoczną się występy zaproszonych zespołów. Wystąpią m.in. zespół Jakubkowianie, Istebna z Istebnej, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet, oraz Szymon Chodyniecki. Odbędzie się także pokaz mody Aneta Larysy Knap.
Zakopane zapełniło się. Korki na ulicach, kolejki, walka o p...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]