Propozycje zmian w programie 500 plus
Zmiany w programie 500 plus niecałe cztery miesiące temu zaproponowała Jadwiga Emilewicz, ówczesna wicepremier. Jej zdaniem pieniądze ze świadczenia mogłyby być przekazywane w formie bonu elektronicznego. Jednak pomysł ten nie spodobał się zarówno opiekunom i rodzicom, jak również niektórym politykom. Była premier Beata Szydło komentowała na Twitterze:
Pogram Rodzina 500 plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!
Temat zmian w programie 500 plus ucichł na kilka miesięcy i powrócił niedawno w debacie publicznej. Zaproponowano bowiem podzielenie i zróżnicowanie świadczenia:
- 600 plus na dziecko przysługiwałoby rodzicom pracującym
- 400 plus na dziecko przysługiwałoby rodzicom niepracującym
Jak podkreśla główny ekonomista banku Pekao SA - rozdzielenie świadczeń wzmocniłby motywację bezrobotnych rodziców do znalezienia zatrudnienia.
Również Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, chce modyfikacji programu 500 plus - powinien być wprowadzony próg dochodowy w wysokości np. 4 tys. zł. Chodzi o ograniczenie wypłacania świadczeń rodzinom o wysokich dochodach. Jednak rząd póki co milczy w tym temacie.
500 plus. Nowe wnioski i terminy
Jak na razie jedyną wprowadzoną zmianą w programie 500 plus jest zmiana terminu składania wniosków. Od 2021 roku będzie można zrobić to już w lutym.
Warto podkreślić, że prawo do świadczenia będzie ustalane na czas od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego, a nie jak do tej pory od 1 października do 30 września roku następnego.
Terminy składania wniosków:
- od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną
- od 1 kwietnia 2021 r. w formie papierowej
- Wniosek o wypłatę świadczenia drogą elektroniczną będzie można złożyć za pomocą bankowości elektronicznej oraz platformy ePUAP i emp@tia. To najwygodniejszy sposób na przedłużenie świadczenia, który pozwoli nam na złożenie wniosku bez wychodzenia z domu. Złożenie wniosku drogą tradycyjną może nastąpić poprzez osobiste złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie gminy naszego zamieszkania bądź za pośrednictwem Poczty Polskiej - podkreśla Next.Gazeta.pl.
Od tego, w którym terminie złożymy wniosek, uzależniona będzie wypłata świadczenia. Tak więc:
- złożenie wniosku do 30.04.2021 r. – wypłata do 30.06.2021 r.
- złożenie wniosku od 1 do 31.05.2021 r. – wypłata do 31.07.2021 r.
- złożenie wniosku od 1 do 30.06.2021 r. – wypłata do 31.08.2021 r.
Komu przysługuje świadczenie 500 plus?
Jak definiuje program, świadczenie można otrzymać na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Świadczeniobiorcami mogą zostać:
- matka lub ojciec dziecka
- opiekun faktyczny dziecka
- opiekun prawny dziecka
- dyrektor domu pomocy społecznej
Warto podkreślić, że pomoc w postaci 500 plus otrzymają także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Uwaga, świadczenie 500 plus nie przysługuje w sytuacji, gdy:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim
- dziecko ma ustalone prawo świadczenia wychowawczego na własne dziecko
- dziecku przysługuję świadczenie o podobnym charakterze za granicą
Kto może stracić uprawnienia do pobierania świadczenia?
Jak zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie 500 plus może zostać odebrane osobom:
- które podały we wniosku fałszywe dochody
- które nie zgłosiły zmiany pracy
- które nie zgłosiły zmiany dochodu rodziny
- które pobierają świadczenie 500 plus, lecz mieszkają poza granicami Polski
- których dziecko trafiło do instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. młodzieżowego ośrodka wychowawczego) lub pieczy zastępczej (rodzina zastępcza lub placówka opiekuńcza)
- których rzeczywista sytuacja rodziny uległa zmianie (np. rodzice rozwiedli się i rodzic otrzymujący dotychczas świadczenie nie sprawuje opieki nad dziećmi)
- które fałszywie zdeklarowały utratę dochodów - ci, którzy deklarują utratę dochodów w ostatnim czasie, będą dokładniej sprawdzani
- rodzicom, którzy nie są już razem nie mogą osobno pobierać pełnego zasiłku 500 złotych. Jeśli sąd orzekł opiekę naprzemienną i oboje rodziców w porównywalnych i powtarzających się okresach opiekuje się dzieckiem, świadczenie 500 będzie między nich dzielone po równo na pół
