Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielkie wydarzenie w Oświęcimiu
22 lipca był w PRL-u datą obchodów Święta Manifestu Lipcowego, które stanowiło okazję, jak to w tamtych latach do otwierania ważnych placówek. Taką bez wątpienia był dla Oświęcimia szpital, który oficjalnie oddano do użytku 22 lipca 1965 roku. Uroczystość odbyła się z udziałem wiceministra zdrowia i wielu innych ważnych oficjeli. Inwestycja rozpoczęła się w 1961 roku.
- W dniu 29 kwietnia 1961 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę pawilonu głównego i akt erekcyjny - przypomina szpital.
Budowa została zaplanowana na okres 5 lat, czyli tzw. pięciolatkę i przebiegała zgodnie z planem. W nowym szpitalu było wówczas 436 łóżek.
Szpital w zakładzie salezjanów i w Rajsku
W latach okupacji Niemcy uruchomili szpital w zajętym budynku Zakładu Salezjańskiego. Był przeznaczony dla Niemców. Polacy mieli bardzo ograniczony dostęp.
W opracowaniu historycznym byłego zastępcy dyrektora placówki Jana Moskala można znaleźć informacje, że w roku 1951 r. po generalnym remoncie i adaptacji pałacyku z XIX wieku w Rajsku uruchomiono w nim szpital na 56 łóżek obejmujących dwie specjalności — oddział chorób wewnętrznych oraz oddział chirurgiczny.
- W niedługim czasie w byłych budynkach inwentarskich uruchomiono oddział położniczy, gdzie w prymitywnych warunkach wśród dużych trudności odbierano porody, wykonując równocześnie zabiegi około położnicze oraz załatwiając nagłe przypadki ginekologiczne - pisał Jan Moskal.
Kolejne lata przynoszą w wyniku potrzeb, starań władz i dyrekcji szpitala możliwość lokalizacji w budynkach salezjanów w Oświęcimiu, gdzie przeniesiono z Rajska oddział położniczy, a także wewnętrzny i dziecięcy.
W latach 50. pojawiły się pierwsze inicjatywy budowy nowego szpitala.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak obecnie wygląda obwodnica Oświęcimia do drogi ekspresowej S1. Zdjęcia i film
- Wielki sukces Speed Club Brzeszcze podczas mistrzostw świata w Czechach
- Na Święcie Karpia dobrze się bawili, ale też i pomagali. WIDEO
- 100 lat OSP w Gorzowie, w gminie Chełmek. Historia (nie)zwykłych ludzi. WIDEO
- Wierzą, że marzenia spełniają się, jeśli tylko czegoś bardzo się pragnie
