Drugim znakomitym gościem był przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Przekazał zgromadzonym pozdrowienia od papieża Franciszka i wiadomość o specjalnym odpuście dla odwiedzających świątynię.
- To nie tylko siedziba biskupów krakowskich, ale także miejsce koronacji prawie wszystkich polskich królów - mówi prof. Andrzej Chwalba, krakowski historyk. - Jest to również narodowa nekropolia. Oprócz królów spoczywają tu m.in. Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski, w kryptach złożono szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Tadeusza Kościuszki. To również miejsce bardzo ważne dla naszej tradycji niepodległościowej. W najcięższych okresach historii odbywały się tu msze św. w intencji wolności ojczyzny - dodaje Chwalba.
W piątek na godz. 16.30 na Wawelu zaplanowano uroczystą rocznicową mszę, pod przewodnictwem kard. Ryłki. Ponadto w katedrze wystawione zostały relikwie patrona Polski, biskupa męczennika św. Stanisława oraz św. Jadwigi Królowej. Na ołtarzu stanął, przechowywany na co dzień w katedralnym skarbcu krzyż z diademów książęcych.
Obecna katedra nie jest pierwszą świątynią wzniesioną na wzgórzu wawelskim. Te romańskie, wybudowane w X wieku, a później w XII wieku nie dotrwały w całości do naszych czasów. Katedrę gotycką, której budowę rozpoczęto za panowania Władysława Łokietka, konsekrował w obecności króla Kazimierza Wielkiego 28 marca 1364 r. arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki.
Katedra na Wawelu. Warto wiedzieć:
- Nagrobek Władysława Łokietka zm. w 1333 r. ufundowany przez jego syna Kazimierza Wielkiego, jest pierwszym nagrobkiem w katedrze. Wykonany z piaskowca przez kamieniarzy heskich.
- Obok zakrystii wznosi się barokowy ołtarz z marmuru, wykonany według projektu Franciszka Placidiego w XVIII w. Na tle srebrnej blachy ustawiono czarny krucyfiks. To słynny z cudów Krzyż Świętej Jadwigi. Przed nim modliła się młodziutka królowa, według legendy Chrystus przemówił do niej i pomógł podjąć słuszną decyzję.
- Nawa główna i ołtarz z fundacji bpa Piotra Gembickiego stanął w katedrze w 1650 r., a zaprojektował go Giovanni Battista Gisleni. W centralnym miejscu umieszczono obraz Ukrzyżowanie. Przed nim odbywały się koronacje królewskie. W okresie świetności katedrę obsługiwało ponad stu księży odprawiających liturgię przez dzień i noc bez przerwy
- Konfesja św. Stanisława, czyli grobowiec z relikwiami męczennika, jest zwany także Ołtarzem Ojczyzny. Polscy królowie składali tu trofea wojenne, m.in. w 1411 roku król Władysław Jagiełło zawiesił tu zdobyte w bitwie pod Grunwaldem chorągwie krzyżackie, a Jan III Sobieski - sztandar turecki zdobyty pod Wiedniem.
- To widok znany wszystkim Polakom. - Tam bije serce Polski - mówił o wawelskiej świątyni Jan Paweł II. Był z nią bardzo związany, jako papież odwiedzał ją siedem razy, podczas każdej wizyty w Krakowie.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+