Start do biegu - po raz pierwszy integracyjnego - nastąpi na ul. Pomorskiej, a meta znajdować się będzie na placu Bohaterów Getta. Bieg w symboliczny sposób łączy Trasę Pamięci tworzoną przez oddziały Muzeum Krakowa: ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem i Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, oraz Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów, opowiadające o czasach wojny i okupacji w Krakowie.
Do tej pory do udziału w imprezie zgłosiło się około 800 osób. Pozostało jeszcze około 100 wolnych miejsc. Ostatnie zapisy będą przyjmowane w biurze zawodów - Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2 - w piątek w godz. 14-20 i w sobotę w godz. 8.30-11.
W tym roku poprzez bieg jego organizator - Muzeum Krakowa - chce upamiętnić dzielne kobiety czasu wojny i okupacji, bo doświadczenie losu kobiet jest motywem przewodnim wydarzenia „Pamiętaj z nami 2022", którego bieg jest częścią.
- Nieustannie wierzymy, że historia powinna być nauczycielką i przewodniczką życia, to na doświadczeniach naszych przodków, na ich błędach i sukcesach powinniśmy się uczyć i wyciągać wnioski. Naszym obowiązkiem jest wiedzieć, pamiętać i pomagać - Beata Łabno, kierownik projektu „Pamiętaj z nami 2022"
Muzeum Krakowa zaprasza też wszystkich chętnych (z wyjątkiem uczestników biegu) do honorowego krwiodawstwa. Krew będzie można oddać w mobilnej stacji krwiodawstwa w godz. 11–14 na placu Bohaterów Getta, miejscu żywej pamięci, tragedii Żydów w czasie II wojny światowej i miejscu działania słynnej apteki Pod Orłem, którą prowadził Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Tadeusz Pankiewicz.
Muzeum Krakowa, które od lat kwestuje razem z Polską Akcją Humanitarną na rzecz ofiar toczących się na świecie wojen, w tym roku prosi o hojne wpłaty na rzecz uchodźców z Ukrainy: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina. Zaprasza też dzieci, na które czekają warsztaty plastyczno-ruchowe dla najmłodszych i drobne upominki. Każdy, kto pokona dystans biegu, otrzyma pamiątkowy medal.
Podstawowe informacje
- Data biegu: 8 maja 2022 (sobota)
- Długość trasy: 5 km (z pomiarem czasu)
- Limit uczestników: 900 osób
- Limit czasu na bieg: 1 godz.
- Start biegaczy: godz. 11.55 (z niepełnosprawnością ruchu), godz. 12.00 (pozostali)
- Trasa biegu: ul. Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta).
- Dekoracja: ok. godz. 13.30
- Klasyfikacje: generalna (w tym w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [K+M]), wiekowej kobiet i mężczyzn [od 18+ do 70+] i drużynowej
- Adres biura zawodów: Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2/I piętro/sala Miedziana
- Praca biura zawodów: 6 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00, 7 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00
- Opłaty startowe: 50 zł – do 24 kwietnia 2022, 80 zł – 6 i 7 maja 2022
- Pakiet startowy: koszulka techniczna, bilet do oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska)
- Głośne śluby w Polsce. Robert i Anna Lewandowscy odnowili przysięgę małżeńską
- Marta Kubacka i jej udana walka o zdrowie. Sama też miała kiedyś sportowe marzenia
- Tak wygląda w kuchni Anny Lewandowskiej. Oto zakątek domu Roberta i Anny w Monachium
- Kolejna wielka przebudowa Wisły. Aż 10 piłkarzom wygasają w czerwcu kontrakty
- Nowe wyceny piłkarzy i całej drużyny Wisły. Czyja wartość wzrosła, a czyja spadła?
- Transfery byłych piłkarzy Wisły
