Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABM Solid chce ogłosić upadłość, by się ratować

Andrzej Skórka
Mimo wniosku o ogłoszenie upadłości spółka deklaruje dokończenie trwających inwestycji, w tym rozbudowy PWSZ
Mimo wniosku o ogłoszenie upadłości spółka deklaruje dokończenie trwających inwestycji, w tym rozbudowy PWSZ Andrzej Skórka
Budowlany gigant będzie drugim - po Poldimie - dużym pracodawcą z regionu tarnowskiego, który ogłosi upadłość. W odróżnieniu od drogowców, ABM Solid ma nadzieję zawrzeć z wierzycielami układ w sprawie spłaty zadłużenia i uratować swoje istnienie. - Zwolnień grupowych nie planujemy - dają do zrozumienia przedstawiciele giełdowej spółki.

Nie tak dawno wyglądało na to, że ABM Solid zdołał wydobyć się z finansowej zapaści. Spółka zawarła porozumienie z wierzycielami, a w spłacie długów pomóc jej miała emisja nowych akcji oraz strategiczny inwestor. Kilka dni temu plany nieoczekiwanie wzięły jednak w łeb. Emisji akcji nie będzie, bo chętny na ich objęcie zrezygnował z transakcji. Powodem miały być "Niesprzyjające warunki rynkowe i szczególnie trudna sytuacja w branży budowlanej".

Tarnowskiej spółce pozostała już tylko upadłość. - Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości było najtrudniejszą decyzją w mojej karierze, ale było to konieczne - mówi prezes i główny udziałowiec firmy - Marek Pawlik. Przed weekendem wniosek upadłościowy jeszcze nie dotarł do Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Tarnowie, a to dlatego, że został wysłany pocztą.

- Po wpłynięciu, dokumenty zostaną poddane analizie formalnej - mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie - Tomasz Kozioł.

Firma nie sygnalizuje grupowych zwolnień w ponad 600-osobowej załodze. - Jednym z ważnych powodów złożenia wniosku o upadłość układową była ochrona pracowników. Chcemy, aby spółka nadal działała, realizowała obecne projekty i zdobywała nowe kontrakty, a nie da się tego robić bez doświadczonych i kompetentnych pracowników, jakimi dysponuje ABM Solid - zapewnia prezes Pawlik. W Tarnowie firma rozbudowuje kampus PWSZ, siedzibę KSG i gmach sądu.

Wielkie problemy wielkich firm
Zadłużenie ABM Solid szacowane jest na około 100 mln zł. Finansowe problemy na dobre dały znać o sobie pod koniec minionego roku. Gdy sąd zaakceptuje wniosek o upadłość, firma przystąpi do negocjacji w sprawie spłaty zadłużenia. Deklaruje spłatę jak największej części zobowiązań, ale liczy też na częściową ich redukcję i konwersję na akcje spółki.

Poldimowi ta sztuka się nie udała, dlatego po miesiącu rozmów z bankami zdecydował się na ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Co prawda drogowcy nadal prowadzą działalność, ale odbywa się ona pod nadzorem syndyka i sądowego komisarza. Właściciele Poldimu liczą jeszcze na poprawę sytuacji na tyle, by z czasem wrócić do upadłości układowej i uratować firmę.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska