ABONAMENT RTV 2017: Cena, Zmiany, Ustawa, Kary. Stawki, wysokość Opłat za abonament RTV

AIPZaktualizowano 
ABONAMENT RTV 2017: Cena, Arkadiusz Lawrywianiec
Abonament RTV 2017: Cena, Zmiany, Ustawa, Kary. Ile trzeba zapłacić za abonament RTV? Jakie weszły zmiany w 2017 roku dotyczące abonamentu RTV? Kto jest zwolniony z opłaty abonamentowej RTV? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Przypomnijmy, że Rząd chce, aby dostawcy płatnej telewizji przekazywali Poczcie Polskiej dane swoich klientów. Dzięki temu ma wzrosnąć ściągalność abonamentu.

Abonament RTV 2017: Stawki, wysokość Opłat za abonament RTV

Rządzący wychodzą z założenia, że kto ma telewizor, powinien płacić za możliwość słuchania i oglądania publicznych stacji. Ponieważ liczba płacących przez lata spadała, a państwo nie potrafiło wyegzekwować opłat, rząd PiS chce, żeby dostawcy usług płatnej telewizji (sieci kablowe i platformy cyfrowe) przekazywali dane swoich klientów Poczcie Polskiej, która zajmuje się pobieraniem abonamentu. Ze statystyk wynika, że z ich usług korzysta 66,5 proc. gospodarstw domowych.

Abonament RTV 2017. Kto musi płacić za abonament RTV

Sejm zajął się projektem nowelizacji ustawy dot. abonamentu RTV, której zapisy od kilku miesięcy budzą kontrowersje zarówno wśród polityków, jak i samych obywateli.

- To, że ktoś płaci za telewizję kablową nie oznacza, że płaci abonament RTV - argumentował podczas wystąpienia minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Jeśli zmiany ustawy o opłatach za abonament RTV wejdą w życie, dostawca telewizji kablowej będzie musiał przekazać Poczcie Polskiej informacje o liczbie odbiorników radiowo-telewizyjnych. Będzie to potrzebne m.in. do przeprowadzenia ewentualnej kontroli.

Abonament RTV 2017. Kary za niepłacenie abonamentu RTV

Nowelizacja ustawy ma zmusić klientów płatnej telewizji do opłacania abonamentu RTV. Operatorzy telewizji kablowych i platform satelitarnych będą zobowiązani do przekazywania danych o swoich klientach Poczcie Polskiej. Ta będzie musiała sprawdzać, czy każdy Kowalski - fachowo gospodarstwo domowe - płaci abonament RTV. Jeśli się okaże, że nie - wyda nakaz rejestracji odbiornika i nałoży karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli ponad 680 zł.

Abonament RTV 2017. 45 proc. respondentów nie chce płacić abonamentu RTV

Tymczasem - jak informuje portal Wirtualnemedia.pl - 45 proc. respondentów nie chce płacić abonamentu, pozytywnie co do kwestii współfinansowania TVP odnosi się jedynie 38 proc. badanych.

Dostawcy usług telewizji kablowej i satelitarnej nie bez powodu biją na alarm - boją się, że ich klienci będą rezygnować z usług, przechodzić na cyfrową telewizję naziemną lub zainteresują się telewizją w internecie.

Abonament RTV 2017. Coraz więcej klientów żąda wyłączenia wszystkich kanałów stacji telewizyjnych należących do TVP

Jak donosi portal branżowy wirtualnemedia.pl, z powodu zaostrzenia przepisów dot. abonamentu coraz więcej klientów żąda wyłączenia wszystkich kanałów stacji telewizyjnych należących do TVP. (dane pochodzą od Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom).

Źródło: AIP

Ci, którzy nie płacili dotychczas abonamentu RTV nie poniosą jednak żadnych kar. Wobec osób, które zalegają z opłatami, ale zdołają zapłacić dług w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (a także zarejestrują odbiornik i zapłacą zaległy rachunek z góry za co najmniej sześć miesięcy) nie będzie prowadzone postępowanie egzekucyjne. Co więcej, wobec takich osób nie byłoby już możliwe roszczenie spłaty długu za pośrednictwem komornika.

Według danych rządu, zaległości abonamentowe ma dwa miliony gospodarstw na kwotę 3 mld złotych.

Abonament RTV. Jak nie płacić abonamentu? Część Polaków szuka sposobu, bo nie chce wspierać TVP

Abonament RTV 2017. Wysokość opłat abonamentowych rtv w 2017 roku (Ceny abonamentu RTV, abonament radiowy, abonament telewizyjny)

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

Ilość miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2-mce13,60 zł
3-mce20,15 zł
4-mce3 + 127,15 zł
5-mcy3 + 233,75 zł
6-mcy39,90 zł
7-mcy6 + 146,90 zł
8-mcy6 + 253,50 zł
9-mcy6 + 360,05 zł
10-mcy6 + 3 + 167,05 zł
11-mcy6 + 3 + 273,65 zł
12-mcy(rok)75,60 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

Ilość miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2-mce44,05 zł
3-mce65,35 zł
4-mce3 + 188,05 zł
5-mcy3 + 2109,40 zł
6-mcy129,40 zł
7-mcy6 + 1152,10 zł
8-mcy6 + 2173,45 zł
9-mcy6 + 3194,75 zł
10-mcy6 + 3 + 1217,45 zł
11-mcy6 + 3 + 2238,80 zł
12-mcy(rok)245,15 zł

ABONAMENT RTV 2018: Ile będziemy płacić w 2018 r.

Wysokość przyszłorocznych opłat nie zmieni się. Stawki miesięcznej opłaty abonamentowej pozostaną na poziomie tych, które obowiązują w tym roku.

ABONAMENT RTV: Do kiedy trzeba wnieść opłatę. Czy są jakieś odsetki za zwłokę?

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Ważny jest dzień, w którym dokonujemy płatności, a nie dzień, w którym wpływa ona na rachunek bankowy Poczty Polskiej SA.

Za zwłokę naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Do opłat abonamentowych, odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu oraz do opłat za używanie niezarejestrowanych odbiorników RTV i odsetek za zwłokę stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

Obowiązek uiszczania opłaty powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym rejestrowałeś odbiornik, a ustaje z dniem jego wyrejestrowania na Poczcie.

ABONAMENT RTV 2017: Dlaczego trzeba rejestrować odbiorniki

Każdy posiadacz sprawnego radia czy telewizora musi zarejestrować odbiornik w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie. Musi też regularnie płacić abonament – nie dotyczy to jedynie osób zwolnionych z opłat na podstawie ustawy.

Obowiązek taki wynika z ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Obecnie rejestracji dokonuje jednak niewiele osób – stąd propozycja zmian w przepisach.

ABONAMENT RTV 2017: Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

  • Osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • Zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • Kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • Osoby po 60. roku życia, mające prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Abonament RTV 2018 - Jak uzyskać prawo do zwolnienia?

Przede wszystkim trzeba przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające prawo do zwolnienia oraz złożyć oświadczenie.

Abonament RTV 2018 - kara za nie płacenie abonamentu

Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kancelariamdp

W kwietniu 2018 roku w kolejnych trzech sprawach skutecznie obroniliśmy klientów w sprawach egzekucji abonamentu rtv. Są to sprawy, które toczyły się przez dłuższy czas i które z powodzeniem przeprowadzamy do szczęśliwego finału. Apelujemy byście nie działali Państwo sami w tych sprawach, bo zachodzi konieczność wstąpienia do sprawy pełnomocnika / prawnika na najwcześniejszym etapie postępowania. Obsługa prawna tego typu spraw jest bardzo pracochłonna, ale przy wielu zmiennych daje w efekcie pozytywne efekty. Dzięki nowatorskiej obsłudze prawnej jesteśmy realizować obronę w bardzo krótkich terminach. Dajcie Państwo sobie i nam szansę do zadziałania. Kontakt elektroniczny w tych sprawach na mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com
Nie wierzycie ? Sprawdźcie nas !

R
ROBBY CAHVO

E-mail: robbycahvo@hotmail.com
ROBBY CAHVO
Specjalizujemy się głównie w kapitalizacji firmowej, a stopa finansowania to elastyczna oprocentowana pożyczka biznesowa, stopy procentowe od 1,5% do 3% od kredytów. Kwota wynosi od 10 000,00 USD do 20 000 000 USD, od 1 do 15 lat.
mój numer telefonu +22996911660

G
Gorszy sort

Ja TVP nie oglądam jak przez przypadek przełączę to zygac mi się chce

L
Liczyrzepa

TVPiS to chłam, kicior i szmira!

P
PiSuary do PiSuaru

Gliński w marcu 2017 r. przypomniał sobie, że należy płacić abonament. I wpłacił od razu 448,85 zł.
To opłata abonamentowa za okres od 11.2015 do 6.2017 r.
Zatem Gliński miał zaległość za 16 miesięcy!
.
Niedzielne "Wiadomości" miały okazję zapytać ministra, dlaczego zwlekał z zapłaceniem abonamentu.
.
Zadały pytanie o to?
.
Nie bądźcie naiwni!
.
Nie zadali!!!

t
telewidz

Moja klauzula sumienia nie pozwala mi na płacenie na TVPiS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3