https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abp Jędraszewski odwołał ogólną dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych

Małgorzata Mrowiec
Abp Marek Jędraszewski odwołuje dyspensę od udziału w mszy św. w niedziele. Kościoły zapełnią się na nowo wiernymi?
Abp Marek Jędraszewski odwołuje dyspensę od udziału w mszy św. w niedziele. Kościoły zapełnią się na nowo wiernymi? Adam Wojnar
- Niniejszym z dniem 19 czerwca 2021 roku odwołuję udzieloną w Archidiecezji Krakowskiej dyspensę od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej - napisał w swoim dekrecie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. W najbliższą niedzielę więc wierni z diecezji, którzy jeszcze dotąd tego nie zrobili, powinni zrezygnować z transmisji mszy św. na rzecz uczestnictwach w nich osobiście w świątyniach. Choć są wyjątki.

FLESZ - Uwaga nad Polskę nadciągają upały

od 16 lat

Pandemia koronawirusa ostatnio odpuszcza, więc zgodnie ze złagodzonymi niedawno obostrzeniami od 13 czerwca w kościołach może być już zajęta połowa miejsc. Natomiast od 26 czerwca miejsca w świątyniach będą mogły się zapełniać już w 75 procentach.

Dyspensa zwalniająca wiernych z Archidiecezji Krakowskiej z udziału w niedzielnej mszy świętej obowiązuje od 17 października zeszłego roku. Była wprowadzona, gdy pogarszająca się sytuacja epidemiczna wymuszała kolejne obostrzenia i ograniczenia.

Teraz, gdy koronawirus na razie odpuszcza, zapadła decyzja o zniesieniu 20 czerwca dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej dla całej Polski. Tak postanowili przed tygodniem biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. W ślad za tym ukazał się dekret metropolity krakowskiego.

Decyzją abp. Jędraszewskiego dyspensa przestaje obowiązywać 19 czerwca, w sobotę, czyli w dniu kiedy wieczorem można już uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych.

"Jednocześnie polecam, by duszpasterze skutecznie powiadomili o tym fakcie wiernych oraz przypomnieli im wielkie znaczenie udziału w Eucharystii, jakie posiada ono dla życia Kościoła. Pomocą mogą w tym służyć zapisy Katechizmu Kościoła Katolickiego zawarte m. in. w numerach 2168-2188. Szczególną uwagę należy zwrócić na fragment: „(…) wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od swego własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki” (KKK nr 2181)" - czytamy w dekrecie metropolity.

W mocy pozostaje do odwołania zezwolenie udzielone 18 grudnia 2020 roku kapłanom przebywającym na terenie Archidiecezji Krakowskiej, a dotyczące trynacji (czyli odprawiania aż trzech mszy w ciągu jednego dnia, co dopuszcza się z ważnych względów duszpasterskich, za zgodą biskupa) oraz zezwolenie z 26 kwietnia br. w sprawie mszy św. sprawowanych poza miejscem świętym.

"Na czas rozbudzania w sobie nowej religijnej gorliwości, a także dawania duszpasterskiej odpowiedzi na duchowe pragnienia Ludu Bożego z serca błogosławię wszystkim wiernym i kapłanom Archidiecezji Krakowskiej" - tak kończy swój dekret abp. Marek Jędraszewski

Przypomnijmy, że już raz w trakcie pandemii koronawirusa była odwoływana wcześniej wprowadzona ogólna dyspensa od niedzielnego uczestnictwa w mszy świętej. Mówił o tym dekret metropolity krakowskiego z końca maja ubiegłego roku. Wtedy jednak krakowska kuria równocześnie informowała, że nadal zwolnione z tego obowiązku będą osoby w wieku 65 lat i starsze, wierni z objawami infekcji oraz ci, którzy czują obawę przed zarażeniem. W najnowszym dekrecie znoszącym dyspensę nie ma mowy o takich wyjątkach.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ojej co ja teraz zrobię? Mam iść czy mam nie iść no nie mogę się odnaleźć! Nie wiem co zrobić, a ja nieborak! O ja nieborak... ale zaraz zaraz zdaje się że ten pan został pominięty w nominacjach kardynalskich, kapelusz nie przyjechał. Hmmmm może ten pan nie ma racji ? Może to niewłaściwy człowiek na niewłaściwym miejscu?

P
Przeor

Niech przeprosi że sprofanował sanktuarium w Łagiewnikach ślubem kusrkiego

K
Karol

a kogo to obchodzi ? mamy XXI w. Propagowanie ciemnoty powinno być zakazane.

o
obcokrajowiec

kto jedraszewski dal prawa do ogloszenie dyspensa? ---- Obowiazek chodzenie do kosciol powstal dosc pozno i jesli nie wiadomo o co chodzi, wtedy napewno chodzi o kasy ---- Obecnosc na msza nie znaczy, ze ktos jest katolikiem albo chrzescianinem. Ile chodza do kosciol tylko dlatego, bo 'trzeba' i zeby sie pokazac. ---- Wole chodzic dobrowolny i z calego serca niz z 'obowiazek'. ---- Tak samo jest z przekazanie. Kosciol ucze 'dekalog' co NIE wolno. A Jezus mowil w "Największe przykazanie" co wolno albo trzeba. Kosciol ucze zakaz a Jezus wolnosc!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska