Nasza Loteria

Agropromocja w Starym Sączu. Największa rolnicza wystawa w plenerze pełna atrakcji i z koncertem Gooraleski

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Podczas tegorocznej wystawy rolniczej nie może zabrakąć konkursu strzyżenia owiec
Podczas tegorocznej wystawy rolniczej nie może zabrakąć konkursu strzyżenia owiec Joanna Mrozek/Damian Radziak
Krowy, kury i kaczki, maszyny rolnicze, nasiona, rośliny, ogrodowe kosiarki, czyli wszystko, o czym zamarzy rolnik, działkowiec i miłośnik ogrodów, będzie można zobaczyć w jednym miejscu, czyli na Agropromocji w Starym Sączu. Do tego stoiska z regionalnym jadłem, konkursy np. strzyżenia owiec, koncert zespołu Gooraleska i wiele innych atrakcji zaplanowano na sobotę i niedzielę (9-10 września) na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II.

Agropromocja to największa w południowej Polsce wystawa, która od 31 lat promuje małopolskie rolnictwo, firmy działające w branży agrobiznesu oraz dorobek gospodarczy i kulturowy regionu.

- To wystawa o wielkiej tradycji i renomie - mówi Dominik Pasek, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, a jednocześnie gospodarz XXXI Agropromocji. - Tegoroczny program jest naszym zdaniem na tyle atrakcyjny i bogaty, że z pewnością zainteresuje nie tylko rolników i firmy handlowe, ale także wszystkich gości odwiedzających Wystawę. 

W sobotę już od godz. 9 do 20, a w niedzielę od godz. 9 do 18 na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II będzie można zapoznać się z dorobkiem producentów m.in. z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, wytwórców zdrowej i ekologicznej żywności, pszczelarzy, ogrodników oraz sadowników. Będą pokazy nowoczesnego sprzętu, ciągników rolniczych, kosiarek, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy przygotuje wystawę ras rodzimych zwierząt gospodarskich. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują swój kulinarny dorobek. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem ludowym.

Stałym punktem Agropromocji są liczne pokazy. Zobaczyć będzie można jak niegdyś strzyżono owce, a jak obecnie się to czyni, jaki sposób pucy się oscypki i czy cepem można wymłócić zboże, a na żarnach zmielić ziarno. Na sobotę zaplanowano rozbiór tuszy gęsi białej kołudzkiej, z której przygotowana zostanie okrasa gęsia. W niedzielę natomiast pokażą jak prawidłowo rozebrać jagnięcinę. Będą też pokazy dynamiczne.

- Nie ma przecież lepszej okazji, by zaprezentować w akcji najnowocześniejszy sprzęt oraz rozwiązania stosowane we współczesnym rolnictwie, sadownictwie, czy ogrodnictwie. W ten też sposób każdy potencjalny nabywca może zobaczyć jak spisują się one w rzeczywistych warunkach, np. podczas prac polowych – zaznacza dyrektor Pasek. - Do 2019 roku, a więc w starej lokalizacji, takich pokazów nie mogliśmy organizować z powodu braku odpowiedniego miejsca. Rok temu to się zmieniło, a pokazy stały się jedną z największych atrakcji wystawy.

Jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem nie zabraknie dodatkowych atrakcji, jak liczne konkursy z nagrodami, degustacje produktów regionalnych, kiermasz ogrodniczy. Dzieci będą mogły korzystać ze specjalnej strefy zabaw, rekreacji i konkursów. To w niej będą czekać na nich niesamowite alpaki, bardzo często wykorzystywane do tzw. alpakoterapii, a także emocjonujące przejażdżki konne. Zwieńczeniem pierwszego dnia wystawy będzie występ zespołu Gooroleska.

Głównym organizatorem Agropromocji 2023 jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, a współorganizatorami Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje „Gazeta Krakowska”.

Recyklomaty działają w Nowym Sączu. Oddajesz butelkę czy puszkę, dostajesz ekopunkty

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska