Agropromocja to największa w południowej Polsce wystawa, która od 31 lat promuje małopolskie rolnictwo, firmy działające w branży agrobiznesu oraz dorobek gospodarczy i kulturowy regionu.
- To wystawa o wielkiej tradycji i renomie - mówi Dominik Pasek, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, a jednocześnie gospodarz XXXI Agropromocji. - Tegoroczny program jest naszym zdaniem na tyle atrakcyjny i bogaty, że z pewnością zainteresuje nie tylko rolników i firmy handlowe, ale także wszystkich gości odwiedzających Wystawę.
W sobotę już od godz. 9 do 20, a w niedzielę od godz. 9 do 18 na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II będzie można zapoznać się z dorobkiem producentów m.in. z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, wytwórców zdrowej i ekologicznej żywności, pszczelarzy, ogrodników oraz sadowników. Będą pokazy nowoczesnego sprzętu, ciągników rolniczych, kosiarek, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy przygotuje wystawę ras rodzimych zwierząt gospodarskich. Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentują swój kulinarny dorobek. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem ludowym.
Stałym punktem Agropromocji są liczne pokazy. Zobaczyć będzie można jak niegdyś strzyżono owce, a jak obecnie się to czyni, jaki sposób pucy się oscypki i czy cepem można wymłócić zboże, a na żarnach zmielić ziarno. Na sobotę zaplanowano rozbiór tuszy gęsi białej kołudzkiej, z której przygotowana zostanie okrasa gęsia. W niedzielę natomiast pokażą jak prawidłowo rozebrać jagnięcinę. Będą też pokazy dynamiczne.
- Nie ma przecież lepszej okazji, by zaprezentować w akcji najnowocześniejszy sprzęt oraz rozwiązania stosowane we współczesnym rolnictwie, sadownictwie, czy ogrodnictwie. W ten też sposób każdy potencjalny nabywca może zobaczyć jak spisują się one w rzeczywistych warunkach, np. podczas prac polowych – zaznacza dyrektor Pasek. - Do 2019 roku, a więc w starej lokalizacji, takich pokazów nie mogliśmy organizować z powodu braku odpowiedniego miejsca. Rok temu to się zmieniło, a pokazy stały się jedną z największych atrakcji wystawy.
Jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem nie zabraknie dodatkowych atrakcji, jak liczne konkursy z nagrodami, degustacje produktów regionalnych, kiermasz ogrodniczy. Dzieci będą mogły korzystać ze specjalnej strefy zabaw, rekreacji i konkursów. To w niej będą czekać na nich niesamowite alpaki, bardzo często wykorzystywane do tzw. alpakoterapii, a także emocjonujące przejażdżki konne. Zwieńczeniem pierwszego dnia wystawy będzie występ zespołu Gooroleska.
Głównym organizatorem Agropromocji 2023 jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, a współorganizatorami Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje „Gazeta Krakowska”.
- Czarna Młaka w Muszynie. Niezwykły kilkusetletni staw urzeka zwłaszcza jesienią
- Nowoczesny park wodny przy stawach w Starym Sączu hitem wakacji
- Są jak dzieła sztuki ludowej! Piękne wieńce dożynkowe z całej Małopolski
- Przeciągali tira, podnosili auto w Podegrodziu. Był czas na selfie z Pudzianem
- Niezwykły Festiwal Wód Mineralnych. Wystąpił Bednarek i inni. Zdjęcia
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
Recyklomaty działają w Nowym Sączu. Oddajesz butelkę czy puszkę, dostajesz ekopunkty
