FLESZ - Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?
We wtorek 20 kwietnia propozycjami rządu zajmie się Rada Przedsiębiorczości zrzeszająca największe organizacje gospodarcze w Polsce, a reprezentująca kilka milionów pracodawców.
- Cieszymy się, że rząd uwzględnił część naszych postulatów. Pierwotnie mówiono, że do akcji szczepień będą się mogły zgłosić tylko firmy zatrudniające 500 pracowników i więcej. Zwróciliśmy uwagę, że firm takich jest tylko kilka tysięcy. Włączenie do szczepień grup kapitałowych, składających się z kilku spółek, zapewni większą powszechność szczepień w zakładach pracy. Szkoda, że pracodawcy nie będą mogli szczepić rodzin pracowników. Ale chcemy jeszcze z rządem na ten temat rozmawiać
– komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.
Narodowy program szczepień: Firmy chcą szczepić pracowników
Z badań przeprowadzonych przez największe organizacje gospodarcze wynika, że zainteresowanie szczepieniami w firmach jest ogromne – zarówno wśród pracodawców, jak i samych pracowników. W wielu przypadkach szczepienia mają sens nie tylko zdrowotny, ale i czysto biznesowy: pozwolą zabezpieczyć załogi przed zakażeniami i zapewnią tym samym bezpieczne niezakłócone pandemią funkcjonowanie.
- Przedsiębiorcy są gotowi do przeprowadzenia szczepień i ich popularyzowania wśród pracowników. Mają odpowiedni potencjał organizacyjny i doświadczenie, które są gwarancją bezpiecznego przeprowadzenia szczepień – podkreśla Grzegorz Baczewski.
Akcja szczepień: Co ze szczepieniem kooperantów oraz rodzin pracowników
Konfederacja Lewiatan proponuje również umożliwienie pracodawcom szczepienia całego środowiska kontaktów społecznych wokół firmy, a także szczepienia rodzin pracowników, dostawców, usługodawców, innych kontrahentów oraz pracowników outsourcowanych. Miałoby to głęboki sens, albowiem wszyscy ci ludzie utrzymują ze sobą mniej lub bardziej intensywne osobiste kontakty, więc ich zaszczepienie dałoby szybko pożądany efekt w postaci osiągnięcia tzw. odporności stadnej.
Pracodawcy chcieliby też organizować wspólne punkty szczepień dla swoich pracowników przez kilka firm (np. w specjalnych strefach ekonomicznych) oraz mieć wybór rodzaju szczepionki (producenta) oraz faktyczne zapewnienie dostępu do wszystkich rodzajów szczepionek.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
