FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

W piątek 18 czerwca rozpoczęła się w Małopolsce kampania „Praca od kulis - przeciw mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu w polskim teatrze i na uczelniach artystycznych” opracowana przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie.
- Pierwsze szkolenie odbywają się 18 czerwca w Teatrze Bagatela i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jeszcze w czerwcu specjaliści z inspekcji pracy spotkają się z pracownikami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz pracownikami Opery Krakowskiej. Pozostałe spotkania organizowane będą w sierpniu, wrześniu i październiku. Szkolenie złożone jest z dwóch części - prawnej i psychologicznej, prowadzona przez specjalistów w zakresie prawa pracy i rzeczników zaufania w wielu instytucjach - mówi Anna Majerek, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.
Liczne skargi do Inspekcji Pracy
Inspiracją do powstania projektu były wpływające do Inspekcji Pracy skargi dotyczące mobbingu i dyskryminacji w instytucjach kultury, informacje od aktorów i studentów szkół o metodach pracy naruszających godność osobistą i prawa pracownicze publikowane w mediach, a także dyskusja z tym związana, która od dłuższego czasu toczy się w środowisku artystycznym. W lipcu przed krakowskim sądem ma ruszyć proces przeciwko byłemu dyrektorowi Teatru Bagatela. Według ustaleń prokuratury Henryk Jacek S. miał molestować swoje pracownice.
Kampania ma na celu pokazanie pracodawcom i pracownikom środowisk artystycznych praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa w zakresie mobbingu, dyskryminacji i molestowania.
- Pracownicy środowisk twórczych powinni mieć świadomość, że ich pracodawca ma obowiązek zagwarantować wszystkim pracownikom bezpieczne warunki w miejscu pracy. Obowiązek ten nie ogranicza się wyłącznie do ochrony przez zagrożeniami fizycznymi, lecz również przed potencjalnymi negatywnymi zjawiskami psychospołecznymi, jak przewlekły stres, dyskryminacja, mobbing czy molestowanie. Zorganizowane przez OIP w Krakowie szkolenia mają za zadanie uświadomić pracownikom instytucji kultury, że zawsze mają prawo komunikować swój sprzeciw wobec nieodpowiednich zachowań, których doświadczają lub które obserwują w swojej pracy - mówi Anna Majerek.
Uczestnicy będą mogli również wymienić swoimi doświadczeniami z zarządzania zespołem, rozwiązywania sytuacji kryzysowych oraz zyskać praktyczną pomoc i wiedzę w tym zakresie.
Raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Opublikowany w listopadzie 2020 r, raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Być albo nie być” – pracowniczki i pracownicy polskich instytucji artystycznych wobec zagrożenia mobbingiem, molestowaniem i molestowaniem seksualnym” wyraźnie pokazał, że na przebadanych 124 placówek artystycznych (teatry, opery, zespoły pieśni i tańca, orkiestry oraz filharmonie) w ok. 32 % mogło dojść do naruszeń polegających na mobbingu, molestowaniu lub molestowaniu seksualnym. Niepokój budzi również fakt, że wysoka liczba instytucji artystycznych, nie wprowadziły w swojej działalności żadnych wewnętrznych procedur antymobbingowych bądź antydyskryminacyjnych.
Kampania potrwa od czerwca do końca bieżącego roku. W listopadzie planowana jest w Krakowie konferencja podsumowująca jej pierwszy etap z udziałem przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy i środowisk artystycznych.
W 2022 r. Inspekcja Pracy ze względu na skalę problemu zamierza podobnymi działaniami objąć instytucje kultury w całej Polsce.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!