Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alwernia będzie miała nowoczesne Małopolskie Muzeum Pożarnictwa. Inwestycja na być warta ponad 20 mln złotych [ZDJĘCIA]

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni UMWM
Alwernia będzie miała nowoczesne Małopolskie Muzeum Pożarnictwa. Obecne, znajdujące się w remizie miejscowej OSP, nie jest w stanie pomieścić kolejnych eksponatów. Muzeum zostanie oddane do użytku w 2023 roku. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dotacja z budżetu Województwa Małopolskiego opiewa na kwotę 11 645 746 zł. Z kolei 8 100 000 zł wyniesie dofinansowanie ze środków unijnych, o które zaczęto zabiegać w 2017 roku.

Przy podpisaniu umowy muzeum wzbogaciło się o kolejny eksponat. Radosław Włoszek, prezes krakowskiego portu lotniczego, przekazał wóz bojowy, który od 1989 roku służył strażakom na krakowskim lotnisku.

- Cieszę się, że Muzeum Pożarnictwa w Alwerni zyska nowoczesny obiekt. To także bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu i turystów odwiedzających Małopolskę, którzy będą mogli odwiedzać muzeum i podziwiać zebrane tam zbiory związane z historią straży pożarnej - podkreśla wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

W Alwerni, przy ul. Korycińskiego 10, powstanie budynek, mający trzy kondygnacje, o powierzchni użytkowej 2239,7 metrów kwadratowych, wkomponowany w istniejącą zabudowę i teren. Spełni on wszystkie wymagania stawiane przed muzeami o profilu technicznym. Będzie też przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

W kart historii Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

Założycielem muzeum był aptekarz i farmaceuta, Zbigniew Gęsikowski. Zasoby zgromadzone w muzeum są ewenementem nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Budynek OSP w Alwerni, gdzie zgromadzono wiele eksponatów, nie jest już w stanie przyjąć kolejnych.

A zgromadzone w muzeum rzeczy sięgają połowy XX wieku. Tymczasem kolejne 70 lat to dynamiczny rozwój pożarnictwa, a - co za tym idzie – kolejny sprzęt przechodzi do historii.

Dzięki nowej siedzibie, eksponaty zostaną odpowiednio zabezpieczone. Chodzi głównie o pojazdy pożarnicze. Wiele z nich stoi „pod chmurką”.

Jak podkreślają w muzeum, w Małopolsce jest obecnie 1400 jednostek OSP, co daje 80 tysięcy strażaków. Muzeum tak licznej formacji po prostu się należy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska