https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Amerykański thriller "Rozmowa" sprzed pół wieku powraca w odrestaurowanej wersji do krakowskich kin studyjnych

Paweł Gzyl
"Rozmowa"
"Rozmowa" Materiały prasowe
Do krakowskich kin studyjnych wraca klasyczny film Francisa Forda Coppoli sprzed pół wieku - "Rozmowa". Ten przejmujący dramat, utrzymany w konwencji thrillera, zrealizowany w 1974 roku, był nominowany do Oscara i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Film w odrestaurowanej wersji będzie można zobaczyć 16 sierpnia o godzinie 17.45 w Kinie Pod Baranami oraz 21 sierpnia o godz. 19.30 w kinie Mikro.

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Ekspert od monitoringu Harry Caul (w tej roli Gene Hackman) zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek. Harry po raz pierwszy emocjonalnie angażuje się w sprawę i zwleka z dostarczeniem zapisu nagrania zleceniodawcy. Jego dotychczas poukładane życie zaczyna wymykać się spod kontroli. 

"Rozmowa" została nakręcona przez Francisa Forda Coppolę dwa lata po kultowym "Ojcu chrzestnym". Reżyser zwykł mawiać, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na stworzenie opowieści o Harrym Caulu - ekspercie od podsłuchów, którzy na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności. 

- Byłem przerażony rozmiarami i możliwościami szpiegostwa przy użyciu urządzeń elektronicznych, kiedy [...] rozpoczynałem realizację Rozmowy. Zdałem sobie sprawę, że specjalista od tego rodzaju podsłuchu musi być człowiekiem specjalnego gatunku, czymś więcej, niż zwykłym detektywem posługującym się nowoczesną techniką i wydało mi się fascynujące zagłębić się w jego psychikę i doświadczenia - mówi reżyser.

Utrzymana w konwencji thrillera "Rozmowa" zadaje skłaniające do refleksji pytania dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności za jej sprawowanie, a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania, film Coppoli jest produktem swoich czasów. Świetnie wpisuje się w panującą w latach 70. w Stanach Zjednoczonych atmosferę podejrzliwości i nieufności wywołaną aferą Watergate, która skutecznie podkopała zaufanie do rządu i wszelkich autorytetów. 

Filmem "Rozmowa" Francis Ford Coppola potwierdził swój status jednego z najciekawszych twórców lat 70., sprawnie łączącego najlepsze cechy kina amerykańskiego i europejskiego. Reżyser zdobył za "Rozmowę" swoją pierwszą Złotą Palmę - drugą otrzymał pięć lat później za "Czas Apokalipsy". 

Film będzie można zobaczyć w odrestaurowanej wersji w Kinie Pod Baranami 16 sierpnia o godzinie 17.45 w Kinie Pod Baranami i 21 sierpnia o godz. 19.30 w kinie Mikro.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska