Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antysylwester w Tyńcu, pasterka u franciszkanów w Krakowie. Całkiem inne witanie 2024 roku

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pasterka noworoczna u franciszkanów to już ponad 60-letnia tradycja
Pasterka noworoczna u franciszkanów to już ponad 60-letnia tradycja Adam Wojnar
Dziś (31 grudnia) o północy w całym Krakowie podczas sylwestrowych zabaw będą strzelały korki szampanów (a na pewno też petardy, choć mają wielu przeciwników) i będziemy sobie składać życzenia. Ale można Nowy Rok 2024 rozpocząć również zupełnie inaczej - mszą świętą w bazylice ojców franciszkanów. Eucharystii będzie przewodniczyć abp Marek Jędraszewski. "Zapraszamy do wspólnej modlitwy na rozpoczęcie Nowego Roku" - zachęcają krakowscy franciszkanie. Z kolei u benedyktynów w Tyńcu organizowany jest "antysylwester", będący formą rekolekcji.

Msza św. o północy w Nowy Rok w bazylice św. Franciszka w Krakowie (pl. Wszystkich Świętych) to już ponad 60-letnia tradycja. Zapoczątkował ją w 1960 r. Karol Wojtyła, jeszcze jako pomocniczy biskup krakowski, gromadząc na początku środowiska akademickie, a potem wszystkich chętnych na to niecodzienne świętowanie nadejścia Nowego Roku.

Zwyczaj pasterki noworocznej był kontynuowany przez następców papieża na stanowisku metropolity krakowskiego: kardynałów Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza. Podtrzymuje go również obecny metropolita abp Marek Jędraszewski.

Dodajmy, że decyzją papieża Franciszka kościoły franciszkańskie właśnie przeżywają odpust jubileuszowy z okazji 800-lecia organizacji pierwszej szopki w Greccio we Włoszech, którą przygotował św. Franciszek. Jeszcze do 2 lutego 2024 r. można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, nawiedzając kościół obsługiwany przez franciszkanów i modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem.

Z kolei w opactwie benedyktynów w Tyńcu po raz kolejny organizowany jest "Antysylwester” (pierwszy miał miejsce w 2008). Wydarzenie jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą się bawić na hucznych imprezach, ale duchowo przeżyć ten czas.

- Każdego roku ok. 80 osób uczestniczy w "Antysylwestrze". Wydarzenie ma charakter rekolekcyjny. To alternatywa dla osób, które nie chcą się bawić na hucznych imprezach, ale duchowo przeżyć ten czas – powiedział PAP przedstawiciel opactwa.

Uczestnicy Antysylwestra o północy mszą św. żegnają stary rok i witają nowy. W programie jest również koncert organowy.

Psycholog o tym jak odnieść sukces w postanowieniach noworocznych

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska