FLESZ -Telemedycyna to więcej niż e-recepty

Abp Marek Jędraszewski podejmując tę decyzję - jak czytamy w nowym, ogłoszonym w piątek dekrecie - uwzględnił obecną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 27 maja br.
To koniec ogólnej dyspensy, która obowiązywała od końca marca. Ale jednocześnie metropolita krakowski udzielił teraz dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:
- osoby w wieku 65 lat i więcej,
- osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
- osoby, które czują obawę przed zarażeniem.
"Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia" - napisał w dekrecie metropolita krakowski.
Abp Jędraszewski zaapelował również, aby duszpasterze i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych - zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących - wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób chcących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.
Przypomnijmy, że dyspensy od udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Archidiecezji Krakowskiej, aż do odwołania, metropolita krakowski udzielił 28 marca. Jego dekret w tej sprawie, mający oczywiście związek z walką z koronawirusem, został wydany w czasie, kiedy wszyscy byliśmy wzywani do narodowej kwarantanny, pozostania w domu. Niemal wszystkie kościoły, parafie szybko uruchomiły transmisje i większość wiernych odtąd uczestniczyła w mszach i nabożeństwach online. Dekret z marca został teraz odwołany i zastąpiony nowym.
Od 30 maja, zgodnie z decyzją rządu, przestaje obowiązywać limit osób w kościołach. Do tej pory przypadała jedna osoba na określoną powierzchnię świątyni, teraz nie będzie już takich ograniczeń. Nadal w kościele należy natomiast mieć założoną maseczkę.