https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja zamiast gotówki do otwierania bramek na A4 na odcinku Kraków-Katowice

Pog
Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Podróżujący autostradą A4 między Katowicami i Krakowem nie muszą już płacić gotówką na bramkach. Te mogą się od teraz otwierać przed nimi automatycznie. Wszystko dzięki aplikacji aplikacji Autopay, znanej już z autostrady A1.

Aplikacja Autopay pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny. To pierwsza metoda płatności za przejazd autostradą, która nie wymaga instalowania dodatkowych urządzeń oraz dokonywania płatności „z góry”.

Nowe rozwiązanie wprowadziła firma Stalexport Autostrada Małopolska, która jest koncesjonariuszem odcinka Kraków-Katowice. Ma to być ułatwienie dla podróżujących autostradą rzadziej, np. na urlop lub długi weekend. Upowszechnienie aplikacji Autopay może znacząco wpłynąć na czas podróży A4 Katowice-Kraków, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu.

- Uruchomienie videotollingu jest kolejnym i jednocześnie kluczowym, z punktu widzenia łatwości zastosowania, a co za tym idzie płynności ruchu i komfortu podróżowania, etapem naszego programu zwiększania przepustowości placów poboru opłat. Stworzenie kierowcom możliwości płacenia za przejazd przy pomocy aplikacji na smartfony znacząco obniża barierę korzystania z płatności elektronicznych. Aplikacja Autopay funkcjonuje już na autostradzie A1, można więc powiedzieć, że udrożniliśmy właśnie najważniejsze korytarze dla samochodowych podróży wakacyjnych – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexportu.

Jak korzystać z aplikacji?

Videotolling jest metodą płatności opartą o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, przeznaczoną dla pojazdów osobowych oraz dostawczych (kategorie 1-5, z wyłączeniem motocykli). Żeby z niej korzystać, wystarczy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Autopay, dostępną w sklepach Google Play oraz App Store. Zakładając konto w aplikacji, należy podać numer rejestracyjny, a także wprowadzić dane aktywnej karty kredytowej lub płatniczej.

Wjeżdżając na plac poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach trzeba wybrać linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle. Z myślą o użytkownikach Autopay, wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa bramka jest dedykowana wyłącznie płatnościom automatycznym Autopay i A4Go. W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną bramkę będzie można również zapłacić za przejazd przy użyciu Autopay, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system – taka transakcja potrwa jednak zdecydowanie dłużej.

Wjeżdżając na plac poboru opłat, nie trzeba być zalogowanym w aplikacji ani nawet mieć przy sobie telefonu – system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny, identyfikuje pojazd i podnosi szlaban. Połowa opłaty zostanie pobrana na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej.

Autopay stwarza szereg udogodnień dla użytkowników: w aplikacji można założyć konto indywidualne albo firmowe, dodać kilka pojazdów i podłączyć je pod jedną lub więcej kart kredytowych lub płatniczych, śledzić historie transakcji oraz otrzymywać zbiorcze faktury za przejazdy.

Budowa Trasy Łagiewnickiej - zobacz wizualizacje z powstającej inwestycji. Wizualizacja zrealizowana przez www.ACCstudio3D.com.

Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej [WIZUALIZACJE]

Aplikacja "widzi" także ukraińskie tablice rejestracyjne

Videotolling na A4 Katowice-Kraków rozpoznaje, poza numerami rejestracyjnymi wszystkich krajów Unii Europejskiej, także tablice ukraińskie.

- Nową usługę promujemy hasłem: „Szybcy, nie wściekli”, o dosyć oczywistej inspiracji. Szybsi aż trzykrotnie, bo szacunkowa przepustowość bramek w systemie Autopay na pasach do płatności automatycznych jest trzykrotnie większa od przepustowości w systemie tradycyjnym. Podczas gdy płatność gotówką czy kartą zajmuje dobrych kilkanaście sekund, w przypadku videotollingu transakcja jest natychmiastowa. A dobry nastrój podczas podróży zależy w znaczniej mierze od samych użytkowników autostrady: im więcej przejazdów opłaconych automatycznie, tym krótszy czas oczekiwania na placach poboru opłat – podsumowuje Rafał Czechowski.

Partnerem wdrożenia videotollingu na A4 Katowice-Kraków i twórcą aplikacji Autopay jest Blue Media. Firma stawia sobie za cel do 2025 roku redukcję o 100 mln kg emisji dwutlenku węgla do atmosfery, m.in. dzięki realnemu ograniczeniu korków przed punktami poboru opłat. Autopay, jako integralną część swojej aplikacji mobilnej, zaimplementował niedawno Bank Millennium.

WIDEO: Krótki wywiad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W Irlandii przejeżdżając przez płatny odcinek bez bramek płaci się w domu przez Internet do 24h - działa? działa

G
Gość

Ciekawym co sie bedzie dzialo jak aplikacja zdejmie z konta wiecej niz sie nalezy i jak to potem odkrecac. Nie podobaja mi sie zadne systemy ktore bezposrednio wiaza oplate z moim kontem i oplata jesc sciagana w "tle" bez mojego potwierdzenia. Przerabialem takie cos w anglii. Nazywalo sie to "Direct Debit" i z roznych powodow nie mam ochoty przerabiac tego ponownie.

G
Gość
Zainstalowałem, wypróbowałem i działa super. Niczego mi nie zamula, z konta pobrało tyle ile trzeba. Jest prawie super. Jest tylko małe "ale". Jeżeli nie będzie bramki tylko dla tego systemu lub wspólnej dla różnych systemów automatycznych to na nic takie udogodnienie bo i tak trzeba będzie stać w korkach. Przede mną kierowcy stali i płacili "ręcznie", ja podjechałem, po sekundzie podniósł się szlaban i tyle. Zyskałem 15-20 sekund na obsłudze Pani w okienku. To nie wiele zważywszy na inne "hamulce" na trasie autostrady. Gdyby więcej kierowców z tego korzystało to efekt byłby pewnie widoczny. I koniecznie wyodrębniona bramka.
R
Robert
Po co mam zakładać konto Google jak go nie chce w telefonie !! Po co aktualizować google play skoro nie chce "zamulać" telefonu, jak wszystko mógłbym wykonać z pozycji przeglądarki !! Pytam się
G
Gość
2019-07-16T17:38:03 02:00, motocyklista:

człowiek jeździ po europie motocyklem bez większych problemów, nie płacąc za autostrady, lu kupując zwykła nakleję lub dokonuje opłaty online. nigdzie nie stoi tylko cieszy się czasem zaoszczędzonym na trasie.tradycyjnie w Polsce motocyklistów mają gdzieś, czy to prywatny koncesjonariusz (jak w tym wypadku) czy państwowy (viaauto)- każą stać i czekać,a potem wszyscy tylko psioczą na nas że tamujemy ruch. Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zwolni nas z opłat, skoro nie mają odpowiednich systemów do elektronicznego poboru... czy taż tak zbiednieją ? nawet Rumunia juz dogoniła Europę i odpuściła motocyklistą...

motocyklistom

G
Gość
Dlaczego nie można zarejestrować się na zwykłej stronie internetowej za pomocą zwykłego komputera? Konieczny jest telefon i aplikacja... Ale właściwie dlaczego? Skoro nie potrzeba być online podczas podróży, to wygląda to raczej na przerost formy nad treścią. Może dziennikarze zainteresują się tym u źródła - w Blue Media?
m
motocyklista
człowiek jeździ po europie motocyklem bez większych problemów, nie płacąc za autostrady, lu kupując zwykła nakleję lub dokonuje opłaty online. nigdzie nie stoi tylko cieszy się czasem zaoszczędzonym na trasie.tradycyjnie w Polsce motocyklistów mają gdzieś, czy to prywatny koncesjonariusz (jak w tym wypadku) czy państwowy (viaauto)- każą stać i czekać,a potem wszyscy tylko psioczą na nas że tamujemy ruch. Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zwolni nas z opłat, skoro nie mają odpowiednich systemów do elektronicznego poboru... czy taż tak zbiednieją ? nawet Rumunia juz dogoniła Europę i odpuściła motocyklistą...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska