Młody agent nieruchomości Thomas Hutter (Gustav von Wangenheim) przyjeżdża do tajemniczego hrabiego Orloka (Max Schreck), by sfinalizować transakcję sprzedaży posiadłości. Po drodze ludzie ostrzegają go przed arystokratą, ale mężczyzna lekceważy historie o rzekomym wampirze. Gdy Hutter dociera do zamku, niepokoi się dziwnym zachowaniem gospodarza i szybko podejmuje decyzję o ucieczce do rodzinnego Wismaru. Spragniony krwi Nosferatu podąża jednak za nim.
"Nosferatu - Symfonia grozy" to adaptacja powieści Brama Stokera "Drakula", zrealizowana przez wybitnego przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, Friedricha Wilhelma Murnaua. Reżyser, nie posiadając oficjalnej zgody od spadkobierców brytyjskiego pisarza, wprowadził zmiany do opowieści. Tytułowego wampira nazwał Nosferatu, zmienił nazwiska pozostałych bohaterów, a akcję przeniósł z Londynu do niemieckiej Bremy. To jednak nie wystarczyło: wdowa po autorze "Drakuli" wytoczyła Murnauowi proces, który wygrała. Na szczęście wyroku - zakładającego zniszczenie wszystkich kopii filmu - nie wykonano, a "Nosferatu" przetrwał do naszych czasów.
Friedrich Wilhelm Murnau po mistrzowsku wykorzystał możliwości ówczesnego kina. Odpowiednio sterując światłem i cieniem nadał historii aurę tajemniczości, a inne środki - m.in. zdjęcia w negatywie, przyspieszone tempo - odrealniły przedstawione na ekranie wydarzenia. Źródłem szczególnego niepokoju był jednak Max Schreck - aktor związany z awangardową grupą teatralną Maksa Reinhardta, który tak przekonująco wcielił się w postać Nosferatu, że pojawiły się pogłoski, iż... naprawdę jest wampirem.
Film "Nosferatu - symfonia grozy" zostanie wyświetlony z oryginalną muzyką autorstwa Hansa Erdmanna, nagraną przez Orkiestrę Symfoniczną Radia Saarbrücken pod dyrekcją Berndta Hellera. Projekcja będzie w wersji oryginalnej (plansze niemieckie) z podwójnymi napisami - polskimi i angielskimi. Kopia pochodzi ze zbiorów Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung (www.murnau-stiftung.de) w Wiesbaden.
Seans poprzedzi prelekcja filmoznawczyni Ewy Fiuk, która specjalizuje się w kinie niemieckim. Jest autorką monografii "Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków" (2012) i "Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera" (2016).
Pokaz "Nosferatu - Symfonia grozy" odbędzie się w ramach autorskiego cyklu Kina Pod Baranami - Filmy Wszech Czasów. To projekcje filmowej klasyki, które są poprzedzone wprowadzeniami przygotowanymi przez filmoznawców i krytyków. Większość filmów prezentowana jest w wersji odrestaurowanej cyfrowo, a niektóre wyświetlane są z taśmy 35 mm.
Projekcja filmu "Nosferatu - symfonia grozy"jest preludium do rozpoczynającej się w czwartek, 5 grudnia, 25. edycji Festiwalu Filmu Niemego pod hasłem "Amanci, komicy, herosi ekranu". Wydarzenie zainauguruje pokaz innego wybitnego dzieła Murnaua - "Portier z Hotelu Atlantic" (1924) z muzyką na żywo zespołu Hania Derej Kameralnie. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na www.kinopodbaranami.pl.
