FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

„Artyści Krakowa swemu miastu” to hasło tegorocznego festiwalu organizowanego od blisko pół wieku przez Fundację Capella Cracoviensis. Muzyczną wędrówkę po zabytkach Krakowa rozpoczął się w niedzielę,15 sierpnia recital prof. Andrzeja Białki, organista, który zasłynął wykonaniem wszystkich dzieł organowych Bacha. Podczas koncertu inauguracyjnego oprócz utworów Bacha zabrzmiały kompozycje Messiaena oraz współczesnego szwajcarskiego organisty Guy Boveta.
- Do udziału w festiwalu zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program, przez co gwarantują jego najdoskonalszą interpretację. Festiwal stara się również uwzględniać twórczość kompozytorów krakowskich oraz umożliwia start artystom młodego pokolenia - mówi Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor festiwalu.
A w gronie tegorocznych gości festiwalu pojawi się uznana klawesynistka Elżbieta Stefańska, która wraz z grupą młodych wirtuozów muzyki dawnej zaprezentuje utwory Bacha. Z koncertem wystąpi także skrzypek Daniel Stabrawa, artysta pochodzący z Krakowa a od wielu lat koncertmistrz Berlińskich Filharmoników, który z przyjaciółmi, także związanymi z Berlińczykami, Marią Rabenberg (skrzypce) i Ignacym Miecznikowskim (altówka) wykona utwory Charlesa Beriota, Mozarta oraz Zoltana Kadály’a.
Jednym z punktów festiwalowego repertuaru będzie program „Słowem i muzyką opowiedziane” (niedziela 22 sierpnia), na który złożą się kompozycje m.in.: Bacha, Mozarta, Kilara, Morricone i Chajdeckiego połączone z tekstami księdza Mieczysława Malińskiego ze zbioru „Bajki nie tylko dla dzieci” w interpretacji Jerzego Stuhra.
W niedzielę, 29 sierpnia w Kościele św. Piotra i Pawła żeński zespół wokalny Flores Rosarum wykona pieśni żyjącej w XII wieku św. Hildegardy z Bingen. Utwory zostaną połączone z modlitwami św. Hildegardy w wykonaniu Doroty Segdy, której będzie towarzyszyła na lirze Maria Klich.
Podczas 46. edycji festiwalu Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie zaprezentują się także Collegium Zieleński i Królewscy Rorantyści pod kierunkiem Stanisława Krawczyńskiego , Octava Ensemble, Veramo String Quartet, Sei Terre Sekstet Wokalny, męski kwartet wokalny Triplum, Krakowski Consort viol da gamba, lwowski zespół wokalny Kalophonia, duety: Książek Piano Duo, Jacek Muzyk (waltornia) i Justyna Danczowska (fortepian), Monika Korybalska (mezzosopran) i Dmytro Holovenko (gitara).
Festiwal zakończy występ muzyków Callegium Zieliński, którzy wykonają 31 sierpnia w Kościele oo. Augustianów utwory Mikołaja Zieleńskiego, polskiego organisty i kompozytora przełomu renesansu i baroku.
Koncerty odbędą się głównie w zabytkowych wnętrzach Bazyliki Bożego Ciała, Kościoła Ewangelickiego, sali Fontany Muzeum Krakowa, Auli Bł. Jakuba, synagogi Tempel, Bazyliki oo. Karmelitów, Bazyliki oo. Paulinów na Skałce.
- Mimo trudnego obecnie czasu, staramy się nie poddawać i służyć mieszkańcom swoją "Muzyką w Starym Krakowie" – podkreśla Stanisław Gałoński.
Od sześciu lat "Muzyka w Starym Krakowie" patronuje także swemu bliźniaczemu festiwalowi "Muzyka w Starym Lwowie" – mieście, które w historii muzyki polskiej odegrało olbrzymią rolę.