Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Austriacy pomogą stworzyć w Wał Rudzie dom dziecka

Paweł Chwał
Życie w szkole w Wał Rudzie, po tym jak wyprowadzili się z niej uczniowie, zamarło. Nowa placówka ma ją na nowo ożywić
Życie w szkole w Wał Rudzie, po tym jak wyprowadzili się z niej uczniowie, zamarło. Nowa placówka ma ją na nowo ożywić Fot. archiwum gminy
Zamiast szkoły w Wał Rudzie - dom dziecka. To pomysł samorządu na zagospodarowanie opustoszałego budynku, w którym uczyła się między innymi błogosławiona Karolina Kózka. Jest duża szansa na to, że koszty związane z modernizacją placówki pod nowe zadania i jej bieżącym utrzymaniem pokrywać będą Austriacy.

Czytaj także: Przeniosą tarnowską straż miejską do szkoły?

Batalia o utrzymanie likwidowanej szkoły w Wał Rudzie skończyła się tym, że część rodziców posłała od września dzieci do Woli Radłowskiej, a część do sąsiedniej Zabawy. Ponadstuletni budynek stoi od wakacji pusty. - Nasi dziadkowie nie po to go budowali, aby teraz poszedł na zmarnowanie - oburzają się mieszkańcy Wał Rudy.

Gmina, która początkowo planowała uruchomić w nim dom pomocy społecznej, ostatecznie zdecydowała o zagospodarowaniu go pod potrzeby domu dziecka. Pierwszą tego typu w powiecie tarnowskim placówkę opiekuńczo-wychowawczą otwarto niedawno w Rzuchowej. Docelowo znajdzie w niej opiekę 26 dzieci, którymi - z różnych względów - nie mogą opiekować się rodzice biologiczni.

- Zapotrzebowanie na tego typu ośrodki jest zdecydowanie większe. W naszym powiecie spokojnie jest jeszcze miejsce na drugi - twierdzi Mirosław Banach, wicestarosta tarnowski. W zaadaptowaniu klas byłej szkoły w Wał Rudzie pod pokoje, łazienki i kuchnie dla nowych lokatorów pomóc mają Austriacy. Gospodarze gminy i powiatu wstępnie rozmawiali o tym ze starostą Braunau, podczas niedawnej wizyty nad Dunajem.

- To zasługa naszego rodaka, księdza Józefa Pawuli, który jest proboszczem w jednej z parafii wchodzących w skład starostwa Braunau. To on umówił to spotkanie - wyjaśnia Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa. Jak dodaje, pomoc, która ma być kierowana do Polski, pochodzić będzie ze specjalnie utworzonego przez Austriaków funduszu promocyjnego, poprzez który chcą wspierać różne, szczytne inicjatywy.

Wał Rudę wybrali nie bez powodu. - Łączy nas nie tylko postać księdza Józefa Pawuli, ale także wspólna historia. Podczas I wojny światowej wielu mieszkańców gminy i okolic walczyło w szeregach armii austriackiej, a pamiątką po toczonych wówczas krwawych walkach z Rosjanami są liczne na naszym terenie cmentarze wojenne - mówi Zbigniew Mączka. - Jeden z nich, na którym spoczywają Austriacy, bezpośrednio sąsiaduje z działką, na której stoi szkoła.

W grę wchodzi m.in. przekazanie szkoły na rzecz powiatu w zamian za park w Radłowie przy zespole szkół ponadgimnazjalnych, bądź powierzenie prowadzenia placówki powołanej w tym celu fundacji polsko-austriackiej. W Wał Rudzie mogłoby zamieszkać kilkanaście dzieci. Placówce, podobnie jak do tej pory szkole, patronowałaby bł. Karolina.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska