https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Autobus, który w Krakowie miał premierę. Teraz przechodzi decydującą próbę na ulicach. Pojechać może nim każdy

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
MPK/Marcin Banasik
Tuż przed świętami, w poniedziałek (23 grudnia) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie rozpoczęło testy. Do połowy stycznia 2025 roku mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować przegubowym autobusem zasilanym wodorem marki Solaris - Urbino 18 hydrogen. Jak wyjaśnia przewoźnik, jest to pojazd, który dwa lata temu miał w Krakowie swoją premierę i to właśnie w stolicy Małopolski oglądali go dziennikarze z niemal 20 europejskich krajów. Autobus w ramach testów wyjechał na linię nr 128 (Górka Narodowa P+R - Zajezdnia Płaszów).

- Testowany przez MPK w Krakowie pojazd to autobus przegubowy, którego głównym źródłem energii jest wodór. Sercem Urbino 18 hydrogen jest najnowocześniejsze ogniwo paliwowe, pełniące funkcje miniaturowej elektrowni wodorowej - podkreśla miejski przewoźnik.

Warto podkreślić, że obecnie MPK w Krakowie testuje w sumie cztery autobusy wodorowe – dwa autobusy Solarisa (o długości 12 m i 18 m) oraz po jednym autobusie marki Autosan i Mercedes.

Testy wodorowych autobusów prowadzone przez krakowskiego przewoźnika są prowadzone od ponad dwóch lat. Służą zdobyciu doświadczenia w obsłudze pojazdów zasilanych tym paliwem.

MPK w Krakowie już ogłosiło przetarg na dostawę 10 wodorowych pojazdów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska