Awantura o lampy na ulicach. Esperci piszą, że nie spełniają norm

  • Dziennik Polski

Arkadiusz Maciejowski

Na wymianę lamp na ponad 180 krakowskich ulicach wydano w ostatnich latach ok. 32 mln złotych. I okazuje się, że mogą one działać nieprawidłowo. A to zdaniem ekspertów powoduje duże zagrożenie dla kierowców i pieszych.
To zdjęcie wykonaliśmy w czwartek wieczorem na ul. Nowohuckiej. Kierowcy uważają, że lampy dają zbyt mało światła
 Fot. Arkadiusz Maciejowski

Udało nam się dotrzeć do wyników badań, przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Łódzkiej, którzy sprawdzili oświetlenie na dwóch krakowskich ulicach - Nowohuckiej i Powstańców Śląskich. Eksperci twierdzą, że na niektórych odcinkach nowe lampy nie spełniają norm i i nierównomiernie oświetlają jezdnię.

Co ważne, badania zostały przeprowadzone na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Gdy jednak urzędnicy otrzymali wyniki tych badań, zaczęła się seria zaskakujących i kontrowersyjnych zdarzeń.

Najpierw pracownicy ZIKiT zwrócili się o wyjaśnienia do firmy FB Serwis, która montowała lampy. Ta - w odpowiedzi - stwierdziła, że badania są „niewiarygodne” i „nie spełniają warunków niezależności i bezstronności”.

Firma przedstawiła wyniki własnych analiz, a miejscy urzędnicy je uznali. „Oparliśmy się na wyjaśnieniach i dokumentach przesłanych przez Wykonawcę” - przyznali wprost. Sami nie przeprowadzili żadnych dodatkowych pomiarów skuteczności lamp, mając dwie sprzeczne opinie w kluczowej sprawie. Od odpowiedniego oświetlenia zależy bowiem w dużej mierze poziom bezpieczeństwa na ulicach.

Dopiero wczoraj, gdy zaczęliśmy drążyć całą sprawę, dyrektor ZIKiT Andrzej Mikołajewski w końcu podjął decyzję o rozpoczęciu wewnętrznej kontroli w podległej mu jednostce. - Chcemy to jeszcze raz dokładnie sprawdzić. Jeśli okaże się, że faktycznie zbyt pochopnie przyjęliśmy argumenty FB Serwis, to podejmiemy odpowiednie działania. Jeśli okaże się, że postąpiliśmy słusznie, to sprawa zostanie ostatecznie wyjaśniona - mówi Michał Pyclik z ZIKiT.

Problemy od lat

Kolejne poważne kontrowersje pojawiają się wokół wymiany oświetlenia ulicznego na LED-owe, którą przeprowadzili urzędnicy miejscy na wielu krakowskich ulicach. Dotarliśmy do raportu z badań przeprowadzonych przez Politechnikę Łódzką (PŁ) na zlecenie krakowskiego zarządu dróg, z którego wynika, że część lamp nie oświetla ulic prawidłowo i równomiernie.

Badania wykonane były pod koniec 2016 roku, ale... od tamtej pory urzędnicy z ZIKiT nie nakazali firmie, która montowała urządzenia, by zostały wymienione. Wysłuchali tylko jej wyjaśnień i uznali... że to ona ma racje, a nie naukowcy, do których sami zwrócili się o zbadanie problemu. Sytuacja jest coraz bardziej kuriozalna, a eksperci z Krakowa twierdzą, że może być też niebezpieczna dla kierowców.

Przypomnijmy, że w ostatnich kilku latach w Krakowie wymienionych zostało łącznie ponad 4 tys. tradycyjnych lamp na energooszczędne LED-owe. Gigantyczna inwestycja ZIKiT od samego początku wzbudzała dużo kontrowersji. Kierowcy, radni i specjaliści od techniki świetlnej alarmowali, nowe oświetlenie nie spełnia norm i powoduje zagrożenie dla ruchu m.in. w ul. Nowohuckiej. Wielokrotnie pisaliśmy o tym na łamach „Dziennika Polskiego”.

Już w 2015 r. dr inż. Janusz Gondek z Prywatnego Instytutu Technik Elektronicznych specjalistyczną aparaturą sam dokonał pomiarów oświetlenia. - Nie są spełnione europejskie normy dotyczące oświetlenia dróg, czego wymaga program SOWA, z którego miasto ma dotację. Jest zbyt ciemno. Niedoświetlone są jezdnia i pobocze - twierdził dr Gondek. - Odkąd zainstalowano lampy LED-owe, na ul. Nowohuckiej jest ciemniej niż wtedy, gdy były lampy sodowe - dodawał radny miejski Adam Kalita.

Pracownicy ZIKiT konsekwentnie twierdzili, że problemu nie ma i że „mają kompletną dokumentację, w tym pomiary fotometryczne wykonane przez posiadających stosowne uprawnienia pracowników wykonawcy. Spełniają odpowiednie dla nich normy”. Ostatecznie jednak zdecydowali się poprosić niezależnych ekspertów z PŁ o wykonanie badań (za 61 tys. zł), które miały rozwiać wątpliwości dotyczące skuteczności lamp. Urzędnicy miejscy otrzymali wyniki pod koniec 2016 roku, ale nie upubliczniali ich. Udało nam się właśnie do nich dotrzeć. I okazuje się, że... naukowcy mają wiele zastrzeżeń do skuteczności lamp.

Na zlecenie ZIKiT prowadzili tzw. badania fotometryczne dwóch ulic: Nowohuckiej i Powstańców Śląskich. W raporcie wskazują m.in., że na niektórych badanych odcinkach nie są spełnione wymagania norm oświetlenia ulicznego.

„Spowodowane jest to m.in. geometrią instalacji oświetleniowej, powodującej prześwietlenie zatoczki przystankowej i niewystarczającym doświetleniem pasa przy podziale jezdni. Słupy oświetleniowe po drugiej stronie ulicy w niewielkim stopniu wypływają na oświetlenie badanego odcinka” - piszą naukowcy z Politechniki Łódzkiej w odniesieniu do badanego odcinka ul. Powstańców Śląskich (na moście). I wystawiają ocenę „negatywną”.

Dr inż. Janusz Gondek mówi wprost, że niespełnienie wymagań europejskiej normy dotyczącej oświetlenia dróg, prowadzi w istotny sposób „do zmniejszenia bezpieczeństwa użytkowników badanych dróg. Sytuacja wymaga szybkiego działania”. - Normy są określone po to, by zapewnić kierowcom odpowiednią widoczność na danej klasie jezdni. Jeśli nie są one spełnione, to automatycznie są gorsze warunki widzenia dla kierowców - dodaje dr hab. inż. Krzysztof Wandachowicz z Politechniki Poznańskiej.

Okazuje się jednak, że mimo negatywnej opinii naukowców z Łodzi, do dziś lampy m.in. na ul. Powstańców Śląskich nie zostały wymienione. Urzędnicy z ZIKiT zwrócili się bowiem - po otrzymaniu raportu - o wyjaśnienia do firmy FB Serwis, która montowała lampy.

Ta z kolei stwierdziła, że... wykonane przez Politechnikę badania są „niewiarygodne pod względem merytorycznym, jak również kwestie organizacyjne związane z ich przeprowadzeniem nie spełniają warunków niezależności i bezstronności”. Takie stwierdzenia padają w piśmie, które FB Serwis przesłało do ZIKiT. Firma wskazuje w nim też np., że na niektórych odcinkach ulic badania... nie powinny być w ogóle wykonywane.

„Przy zatoczce przystankowej znajduje się nawierzchnia betonowa w złym stanie, a jej obszar nie powinien być objęty zakresem wykonanych pomiarów” - wskazuje FB Serwis, a także m.in. „nawierzchnia na obszarze pomiarów była zabrudzona”. Co ma sugerować, że wyniki nie są wiarygodne. I tu pojawiają się następne kontrowersje.

Urzędnicy z ZIKiT, po otrzymaniu tych wyjaśnień od firmy, która montowała lampy, uznali, że... są one wystarczające. Tym samym de facto uznali, że to naukowcy z Politechniki Łódzkiej - do której sami się zwrócili - musieli pomylić się w swoim badaniach. - Oświetlenie działa prawidłowo, wątpliwości zostały wyjaśnione przez wykonawcę.

Nasi inspektorzy również nie potwierdzili ostatecznie występowania problemu - poinformował nas Michał Pyclik z biura prasowego ZIKiT. Zapytaliśmy więc, czy ZIKiT, mając dwie różne opinie, sam też wykonał badania skuteczności lamp i poprosiliśmy o ich wyniki. Okazało się, że nic takiego nie miało miejsca, a urzędnicy oparli się - jak sami przyznali - tylko „na wyjaśnieniach i dokumentach przesłanych przez wykonawcę”.

Dopiero teraz, po naszej interwencji, w ZIKiT ma zostać przeprowadzana kontrola wewnętrzna, by wyjaśnić sprawę. I sprawdzić, czy urzędnicy zbyt łatwo nie dali wiary firmie FB Serwis.

Chcieliśmy, by całe zamieszanie oficjalnie skomentowali też naukowcy z Politechniki Łódzkiej, którzy prowadzili badania. Stwierdzili jednak, że w tej kwestii muszą wypowiedzieć się władze uczelni. Jej rektor nie zdołał nam jednak przed weekendem odpowiedzieć. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że Politechnika nie wyklucza skierowania sprawy do sądu przeciwko firmie FB Serwis.

Wymiana lamp ulicznych na led-owe. Ważne liczby

  • 185 -na tylu ulicach zostały w ostatnich kilku latach wymienione lampy uliczne w Krakowie. Lampy LED-owe, zastąpiły stare sodowe m.in. na ul. Zakopiańskiej, Brożka, Andersa, Medweckiego oraz Nowohuckiej;
  • 4375 -dokładnie tyle nowych lamp zostało zamontowanych w Krakowie przez FB Serwice, którą wybrał ZIKiT;
  • Ok. 32 mln zł - tyle kosztowała wymiana lamp wraz ze słupami;
  • Cel? - dzięki oświetleniu LED miasto ma przede wszystkim oszczędzać na prądzie

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

29.07.2018, 20:49

na os. Kazimierzowskim przy bl. 7, 6, 8, światła świecą się po 19,20.Chodniki dziurawe, ławek coraz mniej na alejkach, ale kasy na darmowe świecenie nie żal. Dołużcie ławek tam skąd wykopaliście na Plantach Bieńczyckich. Bezmózgowce

28.05.2018, 22:00

Głosujcie na Majchrowskiego to nigdy ie wypłyną machlojki ekipy Pana Prezydenta Majchrowskiego!

27.05.2018, 21:08

To faktycznie jaja. Myslalem ze drogi od wielu lat buduje sie jak trzeba bo ja osobiscie nie widzialem ostatnio zadnych fuszerek.

27.05.2018, 09:45

Lampy sodowe wymienione na LED to jedna wielka porażka - degrengolada - koszmarnie ciemno. Lampy oświetlają punktowo ulicę i to kiepsko, a chodniki są całkowicie ciemne - nie da się rozpoznać najbliższego sąsiada mimo, iż ten stoi metr obok.
Porażka, dno, marnowanie pieniędzy, przekręt - to jedyne co przychodzi mi do głowy.

27.05.2018, 07:48

Noc nieprzespana, weekend zepsuty, trzeba odreagować. Sondaż aż tak zabolał? :) :) :)

27.05.2018, 04:57

Całość w tytule. Odwołać krętacza.

26.05.2018, 20:28

Na początku był haos

26.05.2018, 20:24

Kto chce kupić CO2 tanio polecam , promocja = podsumowanie programów unijnych

26.05.2018, 20:13

Bez komentarza jaja jak berety

26.05.2018, 19:37

Ledy oddają moje barwy ;) jestem za

26.05.2018, 19:31

Na każdej konferencji Pani mówi o lodach

26.05.2018, 19:29

Zapraszam

26.05.2018, 18:33

Poznawaj piękne kobiety i umawiaj się na gorące randki wejdź na samotnepolki_pl

26.05.2018, 18:24

trzeba zwolnić, jeśli widoczność jest kiepska - takie przepisy i akurat rozsądne
dopóki się nie poprawi

26.05.2018, 16:12

Jest na to papier czy tylko podłe oszczerstwo?

26.05.2018, 16:08

zikitowcy wzięli łapówkę i tyle, banda niekompetentnych leni

26.05.2018, 14:06

Aliexpress podałem trochę ironicznie aby zobrazować, jak już w czasie realizacji inwestycji wstawiane zamienniki. Co zresztą jest nagminną praktyką i za zgodą inwestorów już po "klepnięciu" decyzji o realizacji projektu. a często nawet bez zmiany projektu i przyzwoleniem inspektora. A co do warstw asfaltu to osobiście Ci mogę pokazać drogi tak robione. Doszło nawet do tego, że przy następnych inwestycjach mieszkańcy już sami pilnowali wykonania.

26.05.2018, 14:00

Przy pomiarach oświetlenia drogowego bada się światło odbite od jezdni.
Norma określa, że jezdnia w polu pomiarowym (bada się tylko reprezentacyjny wycinek o długości 30m) ma być czysta, sucha i w dobrym stanie.
Jak z Polibudy wybrali kiczowate pole do pomiaru to wykonawca bardzo łatwo się obroni.

26.05.2018, 13:53

Też mam taka nadzieję

26.05.2018, 13:47

Pozdrowienia dla Pani Wiesi ktora juz niejednokrotnie namieszala w Polskich Gminach - starosc nie radosc:)

26.05.2018, 13:38

Rozumiem twoje stanowisko i po czesci sie z nim zgadzam jednak te spekulacje z Aliexpresem i warstwami asfaltu to juz twoje fantazje. Masz dowody zeby sie wypowadac na ten temat?

26.05.2018, 13:33

Gibała nie zostanie prezydentem.

26.05.2018, 13:31

W sumie to super ze w ogóle mamy w Krakowie oświetlenie ulic. A tam jakieś wymagania.....wymagania są wtedy jak sie pisze SIWZy. A późniejszym jak sie sprawdza....ale jak sprawdzić oświadczenia prezesów? Otozdo jasnej ciasnej lampa to noe technologia budowy drogi ani zasypane ziemia dziadowskie podtorze. Odkręca żarówki i sprawdzta se w jakimś skrypcie powołując eksperta ale z np. Poznania.

26.05.2018, 13:24

Generalnie w Krakowie jest w nocy za ciemno. Mieszkam na Płaszowie i u nas jest jak na wsi. Nowohucka- masakra. NIech jeszcze sprawdza torowiska jak są zaizolowane przeciwprądowo. Dlaczego tramwaje na łukach piszczą? I dlaczego dokładnie co 10 miesięcy nawierzchnia na skrzyżowaniu Saską Nowohucka nadaje sie do naprawy.....zamieniliśmy sie w wiochę....,bez uprzedzeń do pożądnej wsi.

26.05.2018, 13:17

O tym, że uliczne lampy są kiepskiej jakości może się bez badań przekonać każdy kierowca, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. ZIkit natomiast jest jednostką budżetową i podległą Urzędowi Miasta co czyni go instytucją niezwykle atrakcyjną do obsadzania stanowisk "swoimi" ludźmi a co za tym idzie raczej z małym doświadczeniem na danym stanowisku a z "większymi plecami". Takim przykładem może być sprawa jednego z byłych dyrektorów, którego mimo poważnych zarzutów prokuratorskich prezydent ponownie mianował na stanowisko dyrektora. W dokumentacji prawdopodobnie są lampy spełniające normy natomiast w rzeczywistości zakupione w przysłowiowym Aliexpressie. Mimo to odbiór został podpisany, bo tak miało być.Teraz odpowiedzcie sobie sami co się stało z pieniędzmi pozostałymi z różnicy ceny wystawionej w kosztorysie a rzeczywistą ceną zakupu na przysłowiowym Aliekspressie? W ten sposób są rozliczane prawie wszystkie budżetowe inwestycje. Jak myślicie dlaczego nowe drogi wymagają naprawy po 2-3 latach? Bo np. zamiast 2 warstw asfaltu jak jest w projekcie kładziona jest jedna.Gdzie jest jest ta jedna warstwa asfaltu? Moim zdaniem, zanim kilku ludzi którzy podpisują odbiory prac za publiczne pieniądze dla przykładu nie wsadzimy do więzienia za podpisanie czegoś co nie powinno być w ogóle dopuszczone do użytku to takie procedery zawsze będą miały miejsce. Inną sprawą jest to że ci ludzie podpisują to na polecenie tych "z góry", A co jest tego powodem to niech każdy sobie sam odpowie.....

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3