Generalny remont konserwatorski
- W ramach zadania przeprowadzona została wymiana instalacji gazowej zasilającej lampy, jak również remont konserwatorski samych lamp. Lampy zostały zdemontowane i poddane generalnemu remontowi konserwatorskiemu, który polegał na ich całościowym czyszczeniu, malowaniu, wymianie zużytych elementów oraz elementów eksploatacyjnych - wymienia Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, który odpowiada za Sukiennice.
Relikt oświetlenia gazowego
Istniejące lampy gazowe w podcieniach Sukiennic, stanowią unikalny relikt zapomnianej dzisiaj techniki komunalnej w postaci ulicznego oświetlenia gazowego. Oświetlenie tego typu było popularne w XIX w., z czasem jednak zaczęto je zastępować oświetleniem zasilanym energią elektryczną. Obecnie lampy gazowe w Sukiennicach stanowią już jeden z ostatnich przykładów tego typu oświetlenia na terenie Małopolski.
Lampy gazowe w Sukiennicach zostały zamontowane podczas wielkiej przebudowy budynku w latach - wg. projektu Tomasza Prylińskiego.
Lampy gazowe tak jak to miało miejsce dotychczas będą działać w trybie ciągłym - całą dobę. Wynika to z ich budowy i sposobu zasilania. Natomiast równocześnie, w związku z pojawieniem się nowych możliwości technicznych w tym zakresie, rozpoczęte zostały prace projektowe i testy, dotyczące wprowadzenia do lamp mechanizmów umożliwiających ich automatyczne i bezobsługowe wyłączanie i włączanie o odpowiednich porach. Możliwość wprowadzenia tych rozwiązań będzie uzależniona od pomyślności testów technicznych oraz uzgodnień konserwatorskich.
Co dalej w Sukiennicach? Czy pojawi się latarnik?
We Wrocławiu istnieje funkcja latarnika, który przed zmrokiem zapala gazowe latarnie na terenie zabytkowego Ostrowa Tumskiego, a po świcie je gasi. W czarnej pelerynie i cylindrze, stanowi atrakcję turystyczną. Zapytaliśmy Zarząd Budynków Komunalnych, czy Kraków wraz z uruchomieniem lamp gazowych w Sukiennicach przewiduje może także pojawienie się latarnika, chodzącego od lampy do lampy. Odpowiedź urzędników brzmi jednak: "nie".
