Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania w Prokocimiu. Przełom w leczeniu wcześniaków?

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
09.01.2009 krakow , ..uniwersytecki szpital dzieciecy w krakowie prokocim , ..n/z: noworodek , prokocim , orkiestra , wczesniak , noworodek , wielka orkiestra swiatecznej pomocy , wosp , dziecko , niemowle , aparatura medyczna , inkubator , ..fot. andrzej banas / polskapresse ..gazeta krakowska *** local caption *** `
09.01.2009 krakow , ..uniwersytecki szpital dzieciecy w krakowie prokocim , ..n/z: noworodek , prokocim , orkiestra , wczesniak , noworodek , wielka orkiestra swiatecznej pomocy , wosp , dziecko , niemowle , aparatura medyczna , inkubator , ..fot. andrzej banas / polskapresse ..gazeta krakowska *** local caption *** ` brak
Zakończył się pierwszy etap badań, mających pomóc w leczeniu wcześniaków. - To na razie mały przełom, ale wciąż nad nim pracujemy - mówi prof. Przemko Kwinta, kierownik kliniki Chorób Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Celem badania było sprawdzenie czynników, które pozwolą w przyszłości precyzyjniej określić wpływ genów na zwiększone zagrożenie np. przewlekłą chorobą płuc, retinopatią wcześniaczą (zaburzeniem, które prowadzi do pogorszenia wzroku, a nawet do ślepoty).

Program badawczy prowadzony jest jednocześnie w Krakowie, Warszawie i w Norwegii. Sfinansowany został w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w kwocie 4 mln zł.

Badanie składało się z dwóch części: eksperymentalnej na myszach i polegającej na obserwacji wcześniaków na oddziałach szpitalnych.

- W naszych badaniach sprawdzamy jak zachowują się geny ludzkie i bardzo podobne do nich geny myszy. Szukamy mechanizmów powstawania ciężkich powikłań pojawiających się u niektórych wcześniaków. Jeśli dowiemy się które geny odpowiedzialne są za ciężką chorobę płuc i pogorszenie a nawet utratę wzroku u niektórych, bardzo małych noworodków, będziemy mogli lepiej chronić najbardziej zagrożone dzieci, specjalnie dla nich modyfikując metody leczenia – tłumaczy
prof. Mirosław Bik-Multanowski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej UJ CM.

To pierwsze takie badania na świecie, które w dalszej perspektywie zrewolucjonizują metody diagnozowania i leczenia przedwcześnie urodzonych dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska