Tylko co trzeci Polak (31 proc.) uważa, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości wydawano wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na programy socjalne, jak i na służbę zdrowia i inne usługi publiczne.
Jedynie 6 proc. jest zdania, że wydawano za mało na programy socjalne.
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy w zdecydowanej większości (93 proc.) uważają, że rząd PiS wydawał za dużo na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, podczas gdy wśród wyborców partii rządzącej tego zdania jest zaledwie 34 proc. ankietowanych.
Większość zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (60 proc.) uważa, że obecna władza wydawała wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, jak i na programy socjalne.
Niemal połowa (44 proc.) pytanych negatywnie ocenia działania polskiego rządu w zakresie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w związku z pandemią koronawirusa.
Odpowiedzi na to pytanie pokazują, że ocena działań rządu jest zbieżna z sympatiami politycznymi i wygląda niemal jak w lustrzanym odbiciu. Podczas gdy większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (73 proc.) i Lewicy (77 proc.) negatywnie ocenia działania podejmowane przez rząd, to większość wyborców PiS (73 proc.) działania te ocenia pozytywnie.
Prawie połowa (49 proc.) spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych kilku miesięcy, 28 proc. sądzi, że się nie zmieni, a 8 proc. uważa, że się poprawi.
42 proc. badanych ma oszczędności, które wystarczą na czas krótszy niż jeden miesiąc.
Co piaty Polak (20 proc.) deklaruje, że gdyby stracił wszystkie źródła dochodów i musiał utrzymać się wyłącznie ze swoich oszczędności, to pieniędzy wystarczyłoby mu tylko na jeden tydzień. 22 proc. ma oszczędności pozwalające się utrzymać przez jeden miesiąc, kolejne 22 proc. byłoby w stanie przeżyć z oszczędności do 3 miesięcy, 18 proc. - od 3 do 6 miesięcy, 8 proc. - od 6 do 12 miesięcy, a tylko co dziesiąty badany (10 proc.) – powyżej 1 roku.
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1097 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 17 - 21 kwietnia 2020 roku. Metoda CAWI.
