Balin. Uciążliwe składowisko odpadów zostanie zamknięte w 2030 roku? Zabraknie miejsca na odpady

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie
Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie Eneris
Udostępnij:
Do 2030 roku obowiązuje umowa dzierżawy terenu przez gminę Chrzanów pod składowisko w Balinie. Część radnych już zapowiedziała, że nie zgodzi się na przedłużenie umowy. Miejsca na gromadzenie odpadów po tym terminie i tak będzie tam niewiele. Tymczasem wkrótce ma tam ruszyć budowa sortowni odpadów selektywnych. Jaki los czeka zatem tę instalację?

Balin. Uciążliwe składowisko odpadów będzie działać do 2030 roku?

Działalność składowiska w Balinie mocno daje się we znaki mieszkańcom tej wsi i pobliskiego Chrzanowa. Odory docierające, szczególnie w okresie letnim, uprzykrzają im życie. Pomimo wielu interwencji i dokonanych zmian w funkcjonowaniu zakładu na wniosek Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, problemu nie udało się rozwiązać. Wobec tego cześć radnych, z Romanem Madejskim na czele, już teraz zapowiedziała, że nie zgodzi się na przedłużenie umowy dzierżawy terenu przez gminę.

Umowa dzierżawy obowiązuje do 2030 roku. Przyjmowanie odpadów powinno zakończyć się w 2029 roku i rozpocząć przygotowanie terenu do zdania po dzierżawie. Składowisko posiada limit przyjmowania odpadów w wysokości 100 tys. ton rocznie. Według wyliczeń mogłoby ono działać dłużej jeszcze o 2-3 lata - pod warunkiem przedłużenia dzierżawy - mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie, który jest udziałowcem Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.

Brak miejsca na nowe kwatery, do których trafiają odpady zmieszane, nie musi jednak oznaczać końca działalności zakładu. Znajduje się tam instalacja, przez które przechodzą odpady zmieszane i są tam segregowane. Te wysokokaloryczne i łatwopalne wykorzystywane są do produkcji RDF-ów, czyli paliwa alternatywnego. Pozostałe odpady obecnie trafiają do kwater. W przyszłości, gdy zabraknie już miejsca, mogłyby być one wywożone na inne składowiska.

Należy pamiętać o tym, że odpadów zmieszanych powinno być coraz mniej. Dyrektywy unijne obligują Polskę do systematycznego zwiększania poziomu recyklingu, lepszej segregacji odpadów - podkreśla przewodniczący.

Odpady selektywne, czyli papier, metale, tworzywa sztuczne oraz szkło obecnie po odbiorze od mieszkańców Chrzanowa, Libiąża i Trzebini trafiają na składowisko w Balinie. Nie są tam jednak dokładnie segregowane, lecz pakowane na samochody ciężarowe i przewożone do sortowni działających w innych zakładach. To generuje dodatkowe koszty, które wpływają na wysokość stawek za odpady. ZGOK rozpoczął starania o budowę sortowni odpadów selektywnych, która miałaby rozpocząć swoją działalność w 2024 roku.

ZGOK podpisał także list intencyjny z Veolią Południe dotyczący współpracy w kwestii poprawy efektywności gospodarki odpadami, czyli po prostu spalania śmieci. Veolia Południe planuje w 2025 roku na terenie ciepłowni w Chrzanowie uruchomienie spalarni RDF-ów. To ZGOK miałby do niej dostarczać paliwo. Planowane inwestycje i istniejąca infrastruktura sprawiają, że udziałowcy będą dążyć do dalszej działalności zakładu po 2030 roku.

Mieszkańcy obawiają się tych nowych inwestycji i nie wierzą w zapewnienia, że nie będą one generowały uciążliwości. - Popieram radnych. To składowisko jest zbyt blisko miasta. Nie powinno dalej istnieć, nie mówiąc już o spalarni - zaznacza Jarosław Sytkowski, mieszkaniec Chrzanowa.

Jednak dowożenie odpadów na inne składowiska będzie wiązało się z kosztami. A cena odbioru śmieci od mieszkańców Chrzanowa i tak już jest duża - najniższa stawka (gdy ma się kompostownik) to 26 zł od osoby.

Udziałowcami spółki ZGOK w Balinie są: Eneris Surowce SA (67 proc.), Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie (18 proc.) oraz miasto Jaworzno (15 proc.).

FLESZ - Co nas czeka w turystyce kosmicznej w 2022 roku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie