Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balon z komórkami nowotworowymi na pokładzie wzleciał w niebo. Eksperyment studentów AGH

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Eksperyment studentów AGH w Krakowie - badania wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe
Eksperyment studentów AGH w Krakowie - badania wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe Pixabay
W ramach konkursu Global Space Balloon Challenge, studenci AGH wypuścili w powietrze balon z komórkami nowotworowymi na pokładzie. Eksperyment ma na celu sprawdzenie i opisanie wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe.

W tegorocznej edycji Global Space Balloon Challenge, koło naukowe z Akademii Górniczo-Hutniczej podjęło się przeprowadzenia eksperymentu na komórkach nowotworowych. Do stratosfery został przez nich wypuszczony balon, na którego pokładzie, oprócz obiektu badań, znalazło się także wiele narzędzi pomiarowych, m.in. urządzenia zbierające dane lotu czy mierzące warunki pogodowe, a także autorskie - systemy lokalizacji gondoli i aparat przesyłający na bieżąco obrazy ze stratosfery.

Lot (prawie) w kosmos

Dwugodzinny lot balonu rozpoczął się na Pustyni Błędowskiej, a zakończył w okolicach Dobczyc, czyli 60 km od miejsca startu. Zdjęcia z pokładu zostały odebranej najdalej w Łodzi i okolicach Warszawy. Balon wzniósł się na wysokość 26 km, gdzie pękł. Gondola wylądowała na ziemi za pomocą spadochronu.

Wyniki eksperymentu

Rezultaty badań będziemy mogli poznać za około 10 dni dzięki pomocy naukowców z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Inspiracją do badań był eksperyment przeprowadzony przez doktora Joshuę Chou z uniwersytetu w Australii, który wykazał, że oddziaływanie mikrograwitacji wpływa na zakłócenia komunikowania między komórkami rakowymi. Być może badania studentów z AGH Space Systems również przyniosą podobne wnioski służące rozwojowi medycyny?

Global Space Balloon Challenge to konkurs, podczas którego zespoły z całego świata w tym samym czasie wypuszczają balony, aby, jak napisane jest na stronie wyzwania, ,,celebrować epokę, w której każdy może osiągnąć granicę przestrzeni za kilkaset dolarów i kilka weekendów pracy".

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska