Stworzona przez studentów Politechniki Krakowskiej sonda HABSat (High Altitude Baloon Satelite) to urządzenie pomiarowe do przeprowadzania eksperymentów w stratosferze na wysokości około 30 km nad ziemią. Stanowi platformę eksperymentalną do bezpiecznego wysyłania w stratosferę projektów badawczych, które wymagają warunków zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej.
Studenci z KN COSMO już drugi raz z sukcesem posłali swoją sondę w przestworza. W zeszłym roku odbył się test konstrukcji, a teraz do stratosfery poleciał z sondą detektor promieniowania kosmicznego. Detektor został opracowany przez opiekunkę koła Katarzynę Smelcerz, w ramach jej badań realizowanych na potrzeby rozprawy doktorskiej "Rozwój systemu detekcji promieniowania kosmicznego, oparty o zespół rozproszonych detektorów scyntylacyjnych".
- Celem eksperymentu było zbadanie ilości cząstek kosmicznych jako funkcji wysokości. Uważa się, że atmosfera przechwytuje cząstki, a więc tłumi promieniowanie kosmiczne, zatem na dużej wysokości ilość detekcji powinna być większa. Badaliśmy też, jak przebiega tłumienie cząstek wysokoenergetycznych w funkcji wysokości w porównaniu z tłumieniem cząstek niskoenergetycznych - wyjaśnia Jakub Kubica, student Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki, członek KN COSMO PK.
Na miejsce swojej kosmicznej misji studenci PK po raz kolejny wybrali Wolbrom, położony 40 km od Krakowa w powiecie olkuskim. Z miejscowego placu targowego sonda została wysłana do stratosfery za pomocą balonu wypełnionego wodorem. Po wykonaniu pomiarów i kilku godzinach lotu kapsuła z sondą wróciła bezpiecznie na ziemię, lądując z pomocą spadochronu w okolicy Czubrowic. Tam odnaleźli ją studenci.
Młodzi konstruktorzy z PK teraz pracują już nad sondą HABSat2, czyli udoskonaloną wersją urządzenia, które posłuży do jeszcze bardziej zaawansowanych badań.
- Rozbudowa platformy HABSat pozwoli na zbieranie doświadczenia niezbędnego do budowy bardziej skomplikowanych konstrukcji, takich jak nanosatelita. Do tego ostatecznie zmierzamy - mówi Filip Zyga, przewodniczący koła naukowego COSMO PK. Jak zdradza, w nowej sondzie niemal każdy element będzie udoskonalony. - Najważniejsza rzecz, którą chcemy zrobić, to ustandaryzować naszego satelitę, spełnić wymagania, które są stawiane nanosatelitom. Wzmocniona zostanie też jego wytrzymałość, będzie więcej własnej elektroniki. Chcemy poprawić moduł zasilania, ma być bardziej inteligentny i budowany z myślą o tym, by podłączyć do niego panele słoneczne. Będziemy też eksperymentować z różnymi metodami łączności, choć poprzednia zdała egzamin wyśmienicie - zaznacza Filip Zyga.
Politechnika Krakowska wspiera finansowo i organizacyjnie rozwój projektu sondy HABSat za pośrednictwem FutureLab PK, czyli laboratorium studenckich innowacji.
COSMO PK to koło naukowe z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Krakowskiej, które realizuje projekty studenckie związane z technologiami informatycznymi i kosmicznymi.
Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA