Jak przypomina uczelnia, akcję wieszania w instytucjach i innych miejscach publicznych w całej Polsce różowych skrzyneczek wypełnionych darmowymi podpaskami i tamponami promuje od 2019 roku Fundacja "Różowa skrzyneczka". Ma to być odpowiedź na tzw. ubóstwo menstruacyjne.
- Za ideą stoją m.in. badania społeczne, z których wynika, że jednej na pięć kobiet w Polsce nie stać na comiesięczne kupowanie podpasek, tamponów i innych środków menstruacyjnych. Co trzecia, którą dotyka ubóstwo, rezygnuje z zakupu tych środków na rzecz innych niezbędnych do życia produktów. Brak środków na zakup podpasek sprawia, że jedna na sześć uczennic opuszcza lekcje w szkole, gdy ma okres, a co dziesiąta w ogóle nie wychodzi z domu w trakcie miesiączki - tłumaczy rzeczniczka PK.
Różowe skrzyneczki wygrały w głosowaniu
Różowe skrzyneczki na Politechnice Krakowskiej to projekt, który zwyciężył w I edycji Budżetu Studenckiego na PK, wzorowanego na budżecie obywatelskim. Studenci i doktoranci mogli sami wskazać inicjatywy, które uważają za ważne i warte zrealizowania na uczelni, a następnie w głosowaniu wybrali projekt, który zostanie zrealizowany. Budżet Studencki na PK jest wspólną inicjatywą Fundacji Politechniki Krakowskiej, uczelni i Samorządu Studenckiego. Spośród kilku projektów zgłoszonych do jego I edycji projekt różowych skrzyneczek - zaproponowany przez Weronikę Zielińską z Erasmus Student Network PK - zdobył największą liczbę głosów.
Zakup skrzyneczek oraz środków higienicznych do nich został sfinansowany ze środków Fundacji Politechniki Krakowskiej. Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar. Teraz, gdy skrzyneczki już są na PK, w ich bieżące uzupełnianie - oprócz promotorów akcji - mogą włączać się wszyscy członkowie społeczności PK.
Różowe skrzyneczki zawisły w 10 damskich toaletach w budynkach dydaktycznych Politechniki Krakowskiej na kampusie przy ul. Warszawskiej (m.in. na I i III piętrze budynku Wydziału Architektury, na II piętrze w Studium Języków Obcych, na IV piętrze głównego budynku Wydziału Inżynierii Lądowej, na parterze budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - obok windy czy na I piętrze w Galerii Gil). Wkrótce kolejne mogą też trafić do budynków przy ul. Podchorążych i na Wydział Mechaniczny.
Uczelnia techniczna z przewagą kobiet
**Politechnika Krakowska należy do tych uczelni technicznych w Polsce, w których udział studentek w całej społeczności studenckiej jest wyższy niż średnia dla uczelni technicznych i każdego roku rośnie.[/b ]Według ostatnich danych (na grudzień 2022 roku) kobiety stanowią blisko 38 procent w ogólnej liczbie studentów I i II stopnia na PK. Liczba kobiet rośnie stale na wszystkich wydziałach, a są już takie, na których panie stanowią zdecydowaną większość. Tak jest np. na Wydziale Architektury (80 procent osób studiujących to kobiety) czy na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej (77 procent). Wśród osób kształcących się na studiach doktoranckich liczba kobiet jest zbliżona do liczby mężczyzn.
Politechnika Krakowska - jak przypomina rzeczniczka uczelni - była jedną z pierwszych uczelni w Polsce, które podjęły prace nad Planem równości i jedną z pierwszych, która taki Plan przyjęła - w 2022 roku.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
[b]Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"**
