Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barokowy "Grobek" odzyskuje swój blask

Robert Szkutnik
Ekipy konserwatorskie i budowlane przywracają dawny blask kościołowi Grobu Matki Bożej w Brodach. To jeden z najpiękniejszych obiektów kompleksu klasztornego sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Wnętrze XVII-wiecznej świątyni poddano renowacji przed kilkoma laty. Teraz wymieniana jest cała więźba dachowa i prowadzone są prace renowacyjne elementów kamiennych na zewnętrznych elewacjach. Prace pod nadzorem konserwatorów zabytków z Krakowa wykonują robotnicy z krakowskiej firmy Sima Art.

- Musimy się spieszyć, by zdążyć z remontem elewacji przed nastaniem chłodów - mówi nam jeden z pracowników. Więcej szczegółów podaje opiekun zabytku - miejscowy proboszcz.

- Odnawiany jest dach i kamienne elementy, w tym pilastry, figura Matki Bożej oraz całe otoczenie kościoła - mówi ksiądz Mieczysław Żelazny, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Brodach.

Barokowa świątynia należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych w Kalwarii. Jej budowa z przerwami trwała blisko 30 lat. Jedną z przyczyn było wadliwe założenie fundamentów na podmokłym terenie. Po wzmocnieniu posadowienia sześcioma masywnymi skarpami z ciosu kontynuowano dalsze prace. Kościół konsekrował bp Tomasz Oborski w 1642 roku.
Urok świątyni sprawia, że młodzi chętnie biorą tutaj ślub. Każdego roku w lipcu i sierpniu w sanktuarium gości festiwal muzyczny. Wiele koncertów odbywa się właśnie w tym kościółku, który słynie z organów i świetnej akustyki.

Z renowacji świątyni cieszą się także mieszkańcy. - Była już najwyższa pora, aby tej perle architektury przywrócić dawny blask, bo przyciągała rzesze turystów z całego świata - mówi Zbigniew Lenik z Kalwarii Zebrzydowskiej, przewodnik turystyczny po Beskidach i Małopolsce.

Kalwaryjskie sanktuarium rocznie odwiedza ponad półtora miliona pielgrzymów i turystów.


Najpiękniejsze z kalwaryjskich kaplic w latach 1605-1617 ufundował Mikołaj Zebrzydowski. Zaprojektował je niderlandzki architekt i jubiler Paweł Baudarth. Są to: Ratusz Piłata, Grób Pana Jezusa, Ogrójec, Pojmanie, Dom Annasza, Dom Kajfasza, Pałac Heroda, Włożenie Krzyża, Wieczernik, II Upadek oraz należące do Dróżek Matki Bożej: tzw. Grobek, czyli kościół Grobu Matki Bożej, Domek Maryi i Serce Maryi - kaplica, która w rzucie pionowym ma kształt serca. Pozostałe kaplice ufundowali Jan Zebrzydowski, syn Mikołaja oraz jego wnuk Michał. Powstały 42 kościoły i kaplice wkomponowane w krajobraz beskidzki. Od 1999 na liście UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska