Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BCC: Trzeba skończyć z gierkami cwanych dłużników upłynniających majątek za 1 zł. Apel do ministerstwa sprawiedliwości o zmiany przepisów

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC, apeluje do rządu o lepsze zabezpieczenie interesów wierzycieli przed kombinacjami nieuczciwych lub nierzetelnych dłużników
Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC, apeluje do rządu o lepsze zabezpieczenie interesów wierzycieli przed kombinacjami nieuczciwych lub nierzetelnych dłużników Archiwum BCC
Prawo. Business Centre Club apeluje do resoru sprawiedliwości o zmianę przepisów, by lepiej zabezpieczyć interesy wierzycieli. Chodzi o nagminne obchodzenie przez dłużników Prawa podatkowego i Kodeksu cywilnego. Dłużnicy, którym zagraża niewypłacalność lub już są niewypłacalni, jeszcze przed ogłoszeniem upadłości zawierają fikcyjne transakcje częściowego zbycia przedsiębiorstwa. Z masy majątku przedsiębiorstwa wyprowadzają tzw. zorganizowaną część przedsiębiorstwa za 1 zł, co w praktyce uniemożliwia kontrahentom zaspokojenie roszczeń. Pozostała części firmy na ma żadnego majątku.

Zdaniem BCC, konieczna jest pilna zmiana przepisów Kodeksu cywilnego, Kodeksu karnego i Prawa upadłościowego. Działania w celu uniknięcia spłaty długu trzeba objąć rygorem nieważności. BCC proponuje też wprowadzenie sankcji karnej za naruszenie przez dłużnika obowiązujących norm.

Dr Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych członek Rady Dialogu Społecznego, członek Rady Zamówień Publicznych:

- W szczególności, uzasadnione wydaje się wprowadzenie do ustawy Prawo upadłościowe obligatoryjności trybu określonego w art. 56a i n. w odniesieniu do zbycia przedsiębiorstwa przez dłużnika niewypłacalnego, pod rygorem nieważności w przypadku naruszenia tego trybu.

W odniesieniu do przepisów Kodeksu cywilnego proponujemy dodanie art. 555 k.c. wyłączającego możliwość zbywania części przedsiębiorstwa składającego się wyłącznie z aktywów w przypadku dłużnika zagrożonego niewypłacalnością w rozumieniu Ustawy prawo upadłościowe oraz ustawy z 15 maja 2015 r. prawo restrukturyzacyjne, pod rygorem nieważności takiej czynności.

Uzasadnione wydaje się również wprowadzenie sankcji karnej za naruszenie przez dłużnika powyższych norm, w szczególności poprzez znowelizowanie art. 300 Kodeksu karnego i dodanie w nim odpowiedzialności również za czyn popełniony nieumyślnie. W ten sposób możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności także dłużników, którzy formalnie zawarli ważne i skuteczne czynności prawne dotyczące swojego majątku będąc w stanie zagrożenia niewypłacalnością lub niewypłacalności, podczas gdy faktycznie doprowadzili w ten sposób do uszczuplenia lub udaremnienia zaspokojenia swoich wierzycieli.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Poważny program

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska