Zdaniem BCC, konieczna jest pilna zmiana przepisów Kodeksu cywilnego, Kodeksu karnego i Prawa upadłościowego. Działania w celu uniknięcia spłaty długu trzeba objąć rygorem nieważności. BCC proponuje też wprowadzenie sankcji karnej za naruszenie przez dłużnika obowiązujących norm.
Dr Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych członek Rady Dialogu Społecznego, członek Rady Zamówień Publicznych:
- W szczególności, uzasadnione wydaje się wprowadzenie do ustawy Prawo upadłościowe obligatoryjności trybu określonego w art. 56a i n. w odniesieniu do zbycia przedsiębiorstwa przez dłużnika niewypłacalnego, pod rygorem nieważności w przypadku naruszenia tego trybu.
W odniesieniu do przepisów Kodeksu cywilnego proponujemy dodanie art. 555 k.c. wyłączającego możliwość zbywania części przedsiębiorstwa składającego się wyłącznie z aktywów w przypadku dłużnika zagrożonego niewypłacalnością w rozumieniu Ustawy prawo upadłościowe oraz ustawy z 15 maja 2015 r. prawo restrukturyzacyjne, pod rygorem nieważności takiej czynności.
Uzasadnione wydaje się również wprowadzenie sankcji karnej za naruszenie przez dłużnika powyższych norm, w szczególności poprzez znowelizowanie art. 300 Kodeksu karnego i dodanie w nim odpowiedzialności również za czyn popełniony nieumyślnie. W ten sposób możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności także dłużników, którzy formalnie zawarli ważne i skuteczne czynności prawne dotyczące swojego majątku będąc w stanie zagrożenia niewypłacalnością lub niewypłacalności, podczas gdy faktycznie doprowadzili w ten sposób do uszczuplenia lub udaremnienia zaspokojenia swoich wierzycieli.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Poważny program
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
