https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą badania hałasu na nowej zakopiance. Mieszkańcy Nowego Targu domagają się ekranów akustycznych

Łukasz Bobek
Marcin Szkodziński
Będą badania pomiaru hałasu przy zakopiance w rejonie Nowego Targu. To efekt skarg mieszkańców, których domy i bloki sąsiadują z nowego drogą. Badania zleciły i zapłacą za nie dwie gminy – miasto Nowy Targ i gmina wiejska Nowy Targ. Problem w tym, że tych badań Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uznać nie będzie mogła.

O tym, że nowa droga stwarza dyskomfort dla mieszkańców Nowego Targu wiadomo było niemal od samego początku. Już na etapie pracy, gdy jeszcze droga nie została oddana do użytku kierowcom, mieszkańcy os. Na Skarpie zgłaszali problemy z hałasem. Ich domy i bloki znajdują się zaledwie 100 metrów od nowo wybudowanej drogi.

Nie możemy nawet okien otworzyć, bo cały czas słychać pędzące samochody. A potem drodze wolno się nie jeździ. Tak są ograniczenia do 100 km/h, ale większość kierowców i tak pewnie jeździ szybciej – mówi jeden z mieszkańców.

Jeszcze zanim inwestycja została oficjalnie zakończona, mieszkańcy wnosili do GDDKiA, by ta zbudowała ekrany akustyczne. Drogowcy tego nie zrobili, bowiem projekt budowlany i decyzja środowiskowa tego nie zakładały.

Potem protesty ws. hałasu zaczęły dobiegać także z miejscowości Lasek w gm. Nowy Targ. Chodzi o mieszkańców tamtejszych domów, które właściwie znalazły się pod estakadą, po której wiedzie nowa droga.

- Nasza miejscowość była do tej pory bardzo spokojna, typowa wioska. A teraz tu się nie da żyć. Co chwilkę słychać pędzące nad naszymi głowami samochody – mówiła kilka tygodni po otwarciu nowej drogi starsza mieszkanka Lasku.

Zbadają hałas przy nowej drodze

Mieszkańcy domagali się badań hałasu, które pokażę, że mają rację: że uciążliwość akustyczna jest zbyt duża. GDDKiA nie podjęła się badań. Ale zrobiły to samorządy – miasto Nowy Targ i gmina Nowy Targ.

- Mając na uwadze zgłoszenia mieszkańców, podjęliśmy różne czynności mające na celu ustalenie poziomu hałasu. Na początku chcieliśmy, by wykonał to Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Nie udało nam się uzyskać tych pomiarów. Dlatego postanowiliśmy wyłonić zewnętrzną firmę, która zajmie się badaniem hałasu – mówi Sylwester Magiera z urzędu miasta Nowy Targ.

Badania mają być przeprowadzone w pod koniec kwietniu, lub na początku maja. Potrwają 24 godziny – tak by ocenić poziom hałasu o różnych godzinach, zarówno w nocy, jak i w dzień.

- Badania będą wykonywane w czterech miejscach pomiarowych: na os. Na Skarpie, os. Bór, os. Niwa i na ul. Partyzantów. Konkretne nieruchomości, działki, czy budynki, gdzie będzie ustawiona aparatura pomiarowa, będą wskazane przy współpracy z firmą, która zajmie się badaniami – mówi Sylwester Magiera. Koszt badania to 11 tys. zł.

Urzędnik zapewnia, że wybrana firma posiada wszelkie certyfikaty i akredytacje w tym zakresie. – Liczymy, że GDDKiA uwzględni wyniki naszych pomiarów – mówi Sylwester Magiera.

GDDKiA: za wcześniej na badania

Już jednak wiadomo, że te wyniki planowanych niewiele mogą wnieść. GDDKiA mówi, że to za wcześniej na badania.

- GDDKiA na nowych trasach może budować ekrany akustyczne w dwóch przypadkach. W pierwszym przypadku odbywa się to na podstawie prognozy, kiedy analizuje się projektowanej jeszcze drogi na otoczenie, sprawdza się w jaki sposób dźwięk będzie się rozchodził. I wtedy już na etapie budowy montuje się ekrany akustyczne w miejscach, gdzie badania wskażą, że normy zostaną przekroczone – mówi Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA. W Nowym Targu, na etapie projektowania, prognozy nic nie wskazały.

Drugi przypadek montażu ekranów odbywa się na podstawie porealizacyjnej. – Rok po zakończeniu inwestycji bada się, gdzie rozchodzi się dźwięk, czy normy są przekroczone i wtedy dopiero podejmuje się decyzję o budowie kolejnych ekranów – mówi Kacper Michna.

Podkreśla, że przepisy jasno wskazują, że badania mają być przeprowadzone rok po zakończeniu inwestycji. Inaczej mówiąc, badania, które zostaną wykonane przez miasto, nie zostaną dopuszczone jako dowód. Jeśli GDDKiA zdecyduje się na budowę ekranów, to dopiero po badaniach, które zostaną wykonane jesienią 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska