Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą cztery Panteony Narodowe w Krakowie?

Anna Agaciak
Na razie w Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach złożono relikwie krwi błogosławionego Naszego Papieża
Na razie w Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach złożono relikwie krwi błogosławionego Naszego Papieża Adam Wojnar
We wtorek o godz. 11.30 w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbędą się uroczystości pogrzebowe kard. Andrzeja Marii Deskura, przyjaciela Jana Pawła II. Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział jednak, że krakowski kościół będzie się starał, aby prochy zmarłego kardynała spoczęły w krypcie w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Czy to zapowiedź stworzenia czwartego Panteonu Narodowego w Krakowie?

Zobacz także:

Ksiądz Robert Nęcek, rzecznik kurii, stwierdza, że za wcześnie, aby o tym mówić. Podobnie ksiądz Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II. - Wolę się na ten temat nie wypowiadać - stwierdza.

Czy stworzenie krypt zasłużonych w Łagiewnikach budzi niepokój twórców Panteonu Narodowego przy ul. Grodzkiej 52?

- Konkurencji dla Panteonu pod kościołem św. św. Piotra i Pawła nie widzę - mówi profesor Franciszek Ziejka, jeden z inicjatorów tej inwestycji.

Według profesora przy ul. Grodzkiej będą chowani wyłącznie ludzie kultury, sztuki i nauki. Szczątki wielkich przedstawicieli kościoła bez przeszkód mogą spocząć w Centrum JP II.

Podobnego zdania jest Marek Wasiak, prezes Fundacji Panteon Narodowy w Krakowie. - Panteon budowany pod kościołem św.św. Piotra i Pawła to kontynuacja krypty zasłużonych na Skałce - przypomina Wasiak. - W kryptach nie będzie więc miejsca dla polityków i księży. Ci powinni być chowani w budowanymPanteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie lub właśnie w Centrum Jana Pawła II. Jesteśmy otwarci.

Prezes Wasiak przyznaje jednak, że może być kłopot z nazewnictwem. - Nie mnożyłbym nazw panteonów, gdyż wtedy system wartościowania się zmienia, a to nie jest dobre.

Biskup Tadeusz Pieronek uważa jednak, że raczej nie ma zamysłu tworzenia panteonu dla księży w Łagiewnikach. - Biskupi mają zapewnione miejsca na Wawelu - zauważa. - Pozostali ważni dla kościoła są chowani w swoich parafiach. Na przykład biskup Małysiak spoczął na Salwatorze.

Kraków, dawna stolica Polski szczyci się dziś dwoma miejscami pochówków wielkich rodaków: w katedrze na Wawelu i Skałce. Po zapełnieniu krypty zasłużonych na Skałce w 2005 r. pojawił się pomysł jej rozbudowy. Gdy wiosną 2009 r. klasztor oo. Paulinów wycofał się z przedsięwzięcia, pojawiła się nowa inicjatywa - budowy panteonu w podziemiach Kościoła św. św. Piotra i Pawła.

Obecnie pod kościołem trwają wykopaliska archeologiczne. O tym, kto spocznie w kryptach, zadecyduje kapituła z Prezydentem RP na czele. Krypty zostaną otwarte 27 września 2012 r.

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska