Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą uczyć dzieci, by czytały ze zrozumieniem

Marian Satała
Teapeuta Iwona Stec w poradni przy ul. Zakątek 2
Teapeuta Iwona Stec w poradni przy ul. Zakątek 2 Andrzej Banaś
Umiejętność czytania ze zrozumieniem to pierwszy krok do rozumienia świata i prawideł nim rządzących. Usprawnianie tej właśnie umiejętności jest głównym celem programu nauczania pod nazwą "Czytam ze zrozumieniem, rozumiem świat".

Ponad pół roku temu Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Powiatu Krakowskiego uzyskała przyznaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dotację na realizację tego projektu.
- Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest jedną z najważniejszych, którą każdy uczeń powinien opanować w procesie edukacyjnym - przekonuje Sławomira Pyclik, pedagog z poradni powiatowej. - Od poziomu opanowania tej umiejętności zależy poziom przyswajania wszelkiej przekazywanej w szkole wiedzy, wpływa nie tylko na postępy w nauce, ale przede wszystkim warunkuje jego funkcjonowanie w rzeczywistości pozaszkolnej.

Żyjemy w tzw. społeczeństwie informacyjnym, a to powoduje, że umiejętność korzystania z informacji staje się potrzebą nadrzędną. Bez niej trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie w nowoczesnym świecie.

Program pod nazwą "Czytam ze zrozumieniem, rozumiem świat" został stworzony z myślą o uczniach z lekkim upośledzeniem umysłowym. Dla tej grupy uczniów jest to szczególnie istotne, gdyż ze względu na swoją niepełnosprawność są często umieszczani na marginesie społeczeństwa. Realizacja projektu ma na celu udoskonalenie systemu kształcenia uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym. Jego pomysłodawcy zamierzają wypracować innowacyjną metodę kształcenia umiejętności czytania ze zrozumieniem w tej grupie uczniów i sprawdzić jej skuteczności.

- Dziś pracownicy Poradni rozpoczynają wdrażanie opracowanego programu w grupie 20 uczniów powiatu krakowskiego - dodaje Sławomira Pyclik. - Jeśli wyniki okażą się dobre, mamy nadzieję, że program zostanie w przyszłości zatwierdzony do użytku w szkołach i stanie się wkładem naszego powiatu w rozwój oświaty w Polsce - podkreśla pani pedagog.

Podczas wakacji został zakupiony sprzęt niezbędny do terapii - m.in. telewizory, gry wideo, czujniki rejestrujące fale mózgowe. Program finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nowa poradnia

Terapia integracji sensorycznej oraz Biofeedback (neuroterapia) odbywają się w poradni przy ul. Zakątek 2.
Zajęcia z terapii pedagogicznej, obejmującej zajęcia z rozwijania umiejętności czytania ze zrozumieniem, będą odbywać się na terenie szkół zaangażowanych we wdrażanie programu.
Na jednego ucznia przypada 38 godzin (45 min.) terapii pedagogicznej.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska