Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Pletnia laureatem Nagrody im. Słowikowskiego za wybitne osiągnięcia w nauczaniu historii

PAP
PAP
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Robert Pletnia ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczy historii od 24 lat, a w IV LO od 2000 r. W placówce tej naucza też wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości.
Robert Pletnia ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczy historii od 24 lat, a w IV LO od 2000 r. W placówce tej naucza też wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości. Wojciech Matusik
Robert Pletnia z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie odebrał we wtorek Nagrodę im. Tadeusza Słowikowskiego za wybitne osiągnięcia w nauczaniu historii i popularyzację tego przedmiotu szkolnego. "Szkolne lekcje historii z Robertem Pletnią są dynamiczne, ciekawe i różnorodne – m.in. dlatego, że jest zwolennikiem i propagatorem włączania multimediów i narzędzi TIK, to m.in. mapy multimedialne i filmy edukacyjne" - czytamy w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.

Rola historii w kształtowaniu postaw patriotycznych

Jestem prostym nauczycielem. Ta nagroda to wielki zaszczyt dla mnie, szkoły, ale i dla całego cechu nauczycieli historyków. Nagroda wyjątkowa, ponieważ nie ma odpowiednika, jeżeli chodzi o inne przedmioty szkolne. Na pewno motywuje do pracy” – powiedział PAP Robert Pletnia. Wskazał na rolę historii w kształtowaniu postaw patriotycznych, tożsamości, pokazywaniu jak ważne są korzenie narodu i każdego człowieka z osobna.

Robert Pletnia ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczy historii od 24 lat, a w IV LO od 2000 r. W placówce tej naucza też wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości.

Sukcesy w olimpiadach historycznych

W ocenie kapituły nagrody, staż pracy Pletni charakteryzuje się niezwykłą aktywnością na polu dydaktyki historii, o czym świadczy urozmaicanie metod pracy z uczniami (m.in. wycieczki w miejsca historyczne, np. na teren byłego obozu Auschwitz-Birkenau), zaangażowaniem w szkolenie początkujących nauczycieli, realizacją - we współpracy z wieloma instytucjami - licznych przedsięwzięć edukacyjnych w szkole i poza nią. Jego uczniowie zdobywają sukcesy w olimpiadach historycznych.

"Szkolne lekcje historii z Robertem Pletnią są dynamiczne, ciekawe i różnorodne – m.in. dlatego, że jest zwolennikiem i propagatorem włączania multimediów i narzędzi TIK, to m.in. mapy multimedialne i filmy edukacyjne" - czytamy w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.

„Nauczyciel z pasją”

Robert Pletnia ma na swoim koncie wiele przedsięwzięć propagujących wiedzę historyczną wśród młodych krakowian – to m.in. projekty „100-lecie połączenia Krakowa i Podgórza” (we współpracy z VIII LO), „Narodziny Państwa – 1050. rocznica Chrztu Polski” (we współpracy z VI LO), „Wokół Tadeusza Kościuszki – Patrona Szkoły” (we współpracy z Komitetem Kopca Kościuszki).

Był m.in. zgłaszany w plebiscycie „Nauczyciel Roku”, a przez liceum typowany do tytułu „Nauczyciel z pasją”.

Nagrodę Słowikowskiego ustanowił w 2009 r. krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Otrzymują ją nauczyciele historii, którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji przedmiotu oraz dziejów i kultury Krakowa. Fundatorem wyróżnienia jest Urząd Miasta Krakowa.

W skład kapituły nagrody wchodzą członkowie zarządu krakowskiego oddziału PTH, przedstawiciel prezydenta miasta Krakowa, dyrektorzy Instytutów Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dydaktycy historii z obu uczelni, metodycy, znawcy dydaktyki muzealnej i czynni nauczyciele historii. Prawo zgłaszania kandydata do nagrody przysługuje dyrekcji szkoły, w której jest on zatrudniony, a także członkom kapituły.

Patron nagrody urodził się w 1907 r. w Opatkowicach koło Proszowic (woj. małopolskie). Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1932 r. pracował jako nauczyciel historii w szkołach średnich – w Częstochowie i w Nowym Sączu. W czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Po wojnie nauczał w gimnazjum i liceum im. św. Jacka w Krakowie, a potem w I LO im. Nowodworskiego. Później pracował w Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej i w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Zmarł w 1993 r. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska