MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie druga bitwa na Krzeptówkach w Zakopanem? Firma telekomunikacyjna nie zrezygnowała z planów budowy masztu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W połowie 2023 roku mieszkańcy Krzeptówek przez niemal miesiąc pilnowali rozłożonego masztu dzień i noc
W połowie 2023 roku mieszkańcy Krzeptówek przez niemal miesiąc pilnowali rozłożonego masztu dzień i noc Łukasz Bobek
Szykuje się druga bitwa zakopiańskich górali z telekomunikacyjnym gigantem. Okazuje się, że firma nie zrezygnowała z planów budowy masztu telefonicznego na Krzeptówkach. Niemal rok temu pierwszą bitwę wygrali górale. Teraz zapowiadają, że również staną do walki.

Chodzi o maszt, którym firma telekomunikacyjna chce wzmocnić sygnał sieci komórkowej w rejonie Zakopanego. Już kilka miesięcy temu masz był gotowy do montażu – na działce na Krzeptówkach. Teren był przygotowany – wyłożony betonowymi płytami, a złożone przęsła masztu czekały na ekipę, która je poskręca. Firma wybrała na swoją instalację prywatną działkę należącą do mieszkańca Zakopanego. Podpisała z nim umowę dzierżawy – miała więc zielone światło, przynajmniej jeśli chodzi o właściciela ziemi.

Górale z Krzeptówek przeciwko masztowi

Wtedy do akcji wkroczyli mieszkańcy Krzeptówek. Nie godzili się, by w ich sąsiedztwie stanęła taka instalacja. Obawiali się, że może ona wpłynąć negatywnie na ich zdrowie.

- Nikt nas wcześniej o takim pomyśle nie poinformował. Nikt nie pokazał żadnych danych dotyczących tego masztu, żadnej ekspertyzy dotyczącej szkodliwości masztu. Nie było żadnego zebrania z mieszkańcami – mówiła pod koniec czerwca 2023 roku Karolina Gąsienica-Sieczka z Krzeptówek.

Mieszkańcy zawiązali komitet protestacyjny. Zebrali ponad 130 podpisów ludzi sprzeciwiających się budowie masztu. Zablokowali dojazd do działki, gdzie miał stanąć maszt. Pilnowali tego miejsca dzień i noc – przez trzy tygodnie.

W międzyczasie negatywną opinię ws. budowy masztu wydało starostwo tatrzańskie. Firma T-Mobile próbowała postawić maszt na tzw. zgłoszenie. Według urzędników starostwa planowany maszt nie jest budowlą tymczasowa, co do której można zastosować zgłoszenie. Jego rozmiary i sposób umocowania do gruntu nie wskazują, że 27-metrowy maszt miałby został rozebrany po 180 dniach.

Z kolei według urzędu miasta maszt miał powstać na działce objętej Parkiem Kulturowym Kotliny Zakopiańskiej, która zabrania budowy tego typu obiektów. Ostatecznie w połowie lipca 2023 roku maszt został wywieziony z Zakopanego. Górale wygrali bitwę.

Pomysł masztu na Krzeptówkach wraca

Teraz jednak okazuje się, że górale muszą szykować się do kolejnego starcia. Firma telekomunikacyjna nie zrezygnowała z planów budowy masztu. W grudniu 2023 roku złożyła wniosek do starostwa tatrzańskiego – tym razem wniosek o pozwolenie na budowę masztu, dokładnie na tej samej działce na Krzeptówkach. Mimo innej procedury, starostwo tatrzańskie po raz kolejny wydało negatywną decyzję. Wnioskodawca odwołał się do wojewody małopolskiego.

- Do tej pory nie otrzymaliśmy decyzji wojewody w tej sprawie – informuje wydział budownictwa w starostwie tatrzańskim w Zakopanem.

Sami mieszkańcy Krzeptówek przyznają, że spodziewali się, że firma telekomunikacyjna łatwo nie odpuści. - Jak trzeba będzie, znów będziemy walczyć. Nie godzimy się na takie sąsiedztwo – przyznają.

Spytaliśmy firmę telekomunikacyjną o plany co do masztu. Czekamy na odpowiedź. Jednak w lipcu 2023, po tym jak masz został wywieziony z Zakopanego, telekomunikacyjny gigant zapowiedział, że „skupi się na analizie różnych scenariuszy i rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich zainteresowanych stron”.

Mieszkańcy zakopiańskich Krzeptówek blokują budowę masztu telefonii komórkowej. We wtorek na miejscu interweniowała policja i straż miejska. Doszło do przepychanek.

Przepychanki i interwencja policji. Mieszkańcy Zakopanego ni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska