Art. 1 pkt 39 z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza na podatników PIT osiągających przychody podlegające ewidencjonowaniu absolutny obowiązek cyfryzacji w tym zakresie.
Cyfrowa księga przychodów i rozchodów
Począwszy od 2023 r. osoby fizyczne prowadzące księgi, księgi rachunkowe lub ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić te księgi i ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego te księgi i ewidencję:
- według stanu na ostatni dzień miesiąca – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek miesięcznych,
- według stanu na ostatni dzień kwartału – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania zaliczek kwartalnych
- w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio tego miesiąca albo kwartału
- także po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego.
Elektroniczna wysyłka do urzędu skarbowego
Prowadzone w wersji cyfrowej księgi i ewidencje podatnik będzie musiał przesyłać do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.
Oznacza to, że szczegółowe zasady zostaną uregulowane oddzielnym rozporządzeniem ministra finansów.
Kolejny przepis stanowi bowiem, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać podatkowa księga przychodów i rozchodów, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, w celu umożliwienia wykorzystania tej księgi jako dowodu pozwalającego na określenie zobowiązań podatkowych w prawidłowej wysokości.
Ponadto minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:
zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencję podlegające przekazaniu oraz sposób ich
- wykazywania w tych księgach i ewidencji,
- podmioty zwolnione z obowiązku przesyłania ksiąg i ewidencji
uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatników oraz kontroli obowiązków podatników przez organ podatkowy, identyfikowania obszarów, w których występują nadużycia w podatku, lub narażonych na te nadużycia oraz możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ksiąg i ewidencji.
Roczne vacatio legis
Choć co do zasady Podatkowy Polski Ład wchodzi w życie już od 1 stycznia 2022 r., to na szczeście ustawodawca dał przedsiębiorcom rok czasu na przygotowanie się do podatkowej digitalizacji.
Zgodnie z art. 89 pkt 4 tej ustawy, przepisy te wchodzą w życie nie od 1 stycznia przyszłego roku - jak zasadnicza część Podatkowego Polskiego Ładu - ale od 1 stycznia 2023 r.
