https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie Szkolny Budżet Obywatelski. "Chcemy wyrwać dzieci z covidowego marazmu". Do rozdysponowania 350 tys. zł!

PD
W Krakowie startuje Szkolny Budżet Obywatelski: do rozdysponowania 350 tysięcy złotych
W Krakowie startuje Szkolny Budżet Obywatelski: do rozdysponowania 350 tysięcy złotych Lukasz Gdak
W Krakowie wystartował właśnie pierwszy szkolny budżet obywatelski organizowany przez miasto. To inicjatywa radnych prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków: Łukasz Wantuch i Rafał Komarewicz. Jego celem jest aktywizacji dzieci, na których psychice pandemia odcisnęła mocne piętno. Do podziału jest 350 tysięcy złotych, po 100 zł na każdego ucznia.

FLESZ - Znamy nową listę obostrzeń

– To rodzaj aktywizacji dzieci, które zostały zmuszone do siedzenia w domach. Dzieci w wolnych chwilach będą mogły wykazać się inicjatywą i kreatywnością: kto przygotuje najlepszy sposób na promocję Szkolnego Budżetu Obywatelskiego – mówi Rafał Komarewicz.

Szkolny Budżet Obywatelski został podzielony na dwa etapy. Pierwszy (miejski) zacznie się jeszcze w tym miesiącu. Prezydent Jacek Majchrowski ma zarządzeniem powołać specjalny zespół, który oceni prace uczniów.

– To kluczowy etap, podczas którego zdecydujemy, do których szkół trafią pieniądze. Gremium, w skład którego mają wejść radni oraz przedstawiciele magistratu, wybierze najlepsze prace uczniów i to dzięki pomysłowości dzieci szkoły otrzymają pieniądze. Zasada jest prosta: za każde dziecko placówka otrzyma 100 złotych – wyjaśnia Łukasz Wantuch.

Zgłoszenia można wysyłać m.in w w formie plakatu, czy filmu ukazującego, dlaczego gremium ma wybrać akurat tę placówkę i przyznać jej środki.

Za organizację drugiego etapu (szkolnego) odpowiedzialni będą dyrektorzy poszczególnych placówek.

– Chcemy, w granicach prawa, dać wolną rękę dyrektorom, którzy najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby placówki. Dyrektor będzie mógł zdecydować, czy przeprowadzi wewnętrzne głosowanie czy może w inny sposób zdecyduje z samorządem uczniowskim, na co przeznaczyć pieniądze – wyjaśnia Wantuch.

Dokładny termin przeprowadzenia pierwszego oraz drugiego etapu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego będzie podany w momencie, kiedy prezydent podpisze już zarządzenie w sprawie zespołu konkursowego.

Idea szkolnego budżetu obywatelskiego ma być szansą na to, aby uczniowie mogli zrobić coś wspólnie w czasie kiedy z powodu pandemii uczą się zdalnie i są odseparowani od kolegów. Radni chcą, by Szkolny Budżet Obywatelski stał się już od przyszłego roku częścią ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh

Dajcie im jak kazdy rodzic,ktory chce miec chile spokoju po tej 100 na lebka ,to sobie znajda zajęcie mniej lub bardziej kreatywne.Wantuch jak ma czym się rządzić, to od razu cos kreuje .Radni powinni dostać tez po 100 i mozna by zobaczyć kto bardziej ....kreatywny.

m
maryjan bogobój-święty !

"Dzieci w wolnych chwilach będą mogły wykazać się inicjatywą i kreatywnością"-właśnie na tym głównie polega problem, że dzieci w znacznej większości, zwłaszcza te starsze, nie mają wolnych chwil. A od wypracowywania projektów, na które należy wydatkować środki, są właśnie tzw. radni, którym jest za to płacone. Do roboty !

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska